اتحاد فدائیان کمونیست
کار ، مسکن ، آزادی ، جمهوری فدراتیو شورائی!

آلمان در سال ٢٠٢٠ بیش از یک میلیارد یورو جنگ‌افزار به کشورهای خاورمیانه فروخته است.

به‌رغم تداوم جنگ در دو کشور لیبی و یمن، آلمان بیش از یک میلیارد یورو جنگ‌افزار به کشورهای خاورمیانه صادر کرده است. کشورهایی که جنگ‌افزارهای ساخت آلمان را دریافت کرده‌اند، دست‌کم در یکی از دو جنگ لیبی و یمن حضور دارند.
خبرگزاری آلمان روز یکشنبه سوم ژانویه (۱۴ دی) با انتشار گزارشی از برلین آمار مربوط به میزان صادارت تسلیحاتی آلمان به کشورهای خاورمیانه را منتشر کرد.

بر اساس این گزارش، مجوز صدور جنگ‌افزارهایی به مبلغ ۷۵۲ میلیون یورو به مصر در روز ۱۷ دسامبر صادر شده است. به این ترتیب، بیشترین میزان صادرات تسلیحاتی آلمان در سال ۲۰۲۰ به مصر بوده است.

افزون بر آن، قطر نیز بیش از ۳۰۵ میلیون یورو جنگ‌افزار از آلمان د ریافت کرده است. امارات متحده عربی نیز در سال ۲۰۲۰ بیش از ۵۱ میلیون یورو واردات تسلیحاتی از آلمان داشته است. کشورهای کویت و ترکیه نیز هر یک بیش از ۲۰ میلیون یورو جنگ‌افزار از آلمان دریافت کرده‌اند.

دو کشور بحرین و اردن نیز از صادرات تسلیحاتی آلمان به کشورهای خاورمیانه بی‌نصیب نمانده‌اند.

صادرات تسلیحاتی آلمان به‌رغم تداوم جنگ

خبرگزاری آلمان در ادامه گزارش خود نوشته است که کشورهای یاد شده دست‌کم در یکی از دو کانون بحرانی خاورمیانه، یعنی لیبی و یمن، حضور نظامی دارند.

به عنوان نمونه، کشورهای مصر، امارات متحده عربی، کویت، اردن و بحرین در ائتلاف نظامی با رهبری عربستان سعودی در جنگ یمن حضور دارند. شورشیان حوثی در یمن از حمایت و پشتیبانی ایران برخوردار هستند.

در لیبی نیز، ترکیه و قطر عملا از دولت فایز السراج در طرابلس حمایت می‌کنند، حال آنکه مصر و امارات در جنگ داخلی آن کشور در کنار خلیفه حفتر قرار دارند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Translate »