اتحاد فدائیان کمونیست
کار ، مسکن ، آزادی ، جمهوری فدراتیو شورائی!

بحران اقتصادی در سریلانکا و استقرار  ارتش در پمپ بنزین ها

در 15 مارس، کلمبو، پایتخت سریلانکا، شاهد اعتراضات گسترده ای به دلیل شتابان سقوط اقتصادی در این کشور و سوء مدیریت دولت به رهبری گوتابایا راجاپاکسا در اقتصاد بود.

این تظاهرات توسط حزب مخالف «نیروی متحد خلق» علیه بحران اقتصادی سازماندهی شد. چندین هزار نفر به این تظاهرات در مقابل دبیرخانه ریاست جمهوری در کلمبو پیوستند.

رهبر اپوزیسیون ساجیث پرمداسا خطاب به تظاهرکنندگان در این تظاهرات، آن را آغازی برای پایان دولت به رهبری رئیس جمهور راجاپاکسا اعلام کرد. انتخابات ریاست جمهوری سریلانکا قرار است در سال 2024 برگزار شود.

بحران اقتصادی در این کشور با کمبود گسترده غذا، سوخت و دارو به دلیل بحران ارزی و سقوط ارزش پول رسمی که در دو سال گذشته اقتصاد را تحت تأثیر قرار داده است، در یک بازه زمانی کوتاه نسبت به قبل بسیار شدت بیشتری یافت است.

اعتراضات هفته گذشته نقطه اوج چندین اعتراض، تظاهرات و اعتصابات علیه دولت بود که از سال گذشته به طور منظم برگزار می شد. معترضان نارضایتی خود را از سیاست‌ها و بی‌عملی دولت اعلام کردند، زیرا کشور همچنان با بدترین بحران اقتصادی خود در چند دهه اخیر روبروست.

تصاویر از شهروندانی که نان های سوخته در دست دارند در شبکه های اجتماعی منتشر شد که نشان دهنده وضعیت وخیم اقتصاد و تأثیرات آن بر زندگی مردم است.

تصمیم برای استقرار پرسنل نظامی پس از آن اتخاذ شد که سریلانکا در این هفته چهار کشته در 48 ساعت در صف های سوخت را گزارش داد، زیرا مردم پس از افزایش ناگهانی قیمت کالاهای اساسی ساعت ها در خارج از جایگاه های سوخت ایستاده بودند.

از آنجایی که سریلانکا همچنان با بحران اقتصادی رو به وخامت مواجه است، افزایش ناگهانی قیمت کالاهای اساسی که منجر به کمبود آنها شده است، هزاران نفر را مجبور کرده است که ساعت های طولانی در بیرون از مغازه ها، پمپ بنزین ها صف بکشند تا مواد اولیه از شیر گرفته تا بنزین را به دست آورند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Translate »