اتحاد فدائیان کمونیست
کار ، مسکن ، آزادی ، جمهوری فدراتیو شورائی!

پیام سازمان راه کارگر به سازمان اتحاد فدائیان کمونیست و سازمان فدائیان (اقلیت) به مناسبت سالگرد رستاخیز سیاهکل

رفقای گرامی شادباش های مارا بمناسبت سالروز رستاخیز سیاهکل بپذیرید. نزدیک به نیم قرن از ۱۹ بهمن ماه ۱۳۴۹ میگذرد و همچنان جانفشانان سیاهکل همچون ستاره هایی درخشان در آسمان مبارزه مردمان ایران میدرخشند. اقدام چهل ونه سال پیش  رزمندگان دلیر در سیاهکل ،  در شرایطی صورت پذیرفت که سرکوب ، سانسور و سکوت در  »جزیره ثبات شاهنشاهی » حاکم بود و دشواری مبارزه برای آزادی و برابری و ترقیخواهی ، با ساواک و زندان و شکنجه و اعدام پاسخ میگرفت ، در شرایطی که حاشیه نشینان صحنه سیاست آیه یاس می خواندند و راهی برای برون رفت از وضعیت دشوار مبارزه پیدا نمیکردند، رفقای رزمنده سیاهکل ،تلاش برای تغییر شرایط را با اتخاذ مشی مبارزه مسلحانه و با ایثار جانهای شیفته شان آغاز کردند. گرچه تاریخ نشان داد که مشی مبارزه مسلحانه چریکی ، برای سازمان دادن انقلاب مردم و تقویت مبارزه ترقیخواهانه و پیشرو  نمیتواند راهکار مناسبی برای سازمان دادن اراده و آگاهی اجتماعی طبقه کارگر و توده کار و زحمت باشد و این طبقه را برای رهبری جامعه وتغییر تناسب قوای اجتماعی و طبقاتی و تحقق آزادی و برابری آماده کند. بی سبب نبود که علیرغم  رنج ها وهزینه های انسانی بسیار و دستگیری ها و شکنجه ها و اعدام های گسترده  پیشروان جنبش چپ ، این جنبش نتوانست در انقلاب ۵۷ ، در مقابل هیولای روحانیت و جنبش اسلامی بایستد و مانع از شکست انقلاب مردم ایران شود.

رفقا ،

ما اکنون در شرایطی به سر می­بریم که سرمایه داری جهانی در بحرانی عمیق بسر میبرد و سیاست حاکم بر جهان ما، برپایه غارتهای عظیم ، مداخلات نو استعماری، زبان زور و تحریم و جنگ و محاصره، برای حفظ منافع یک درصدی های حاکم برجهان ماست. در عین حال نیروی چپ در زیر آوار ناشی از شکست­های سهمگین(فروپاشی بلوک شوروی، انقلاب بهمن) برای بقای هویت خود تلاش میکند. شرایطی که در آن، جستجو برای برون رفت از موقعیت کنونی به مراتب دشوارتر و وظایفی که پیشاروی ما قرار دارد سخت پیچیده­تر از هر زمانی است که جنبش چپ با آن روبه­رو بوده است. در این شرایط چپ بیش از هر زمان دیگر نیاز دارد که دستگاه مفهومی خود را با روح انقلابی رزمندگان سیاهکل و با اتکا به دانش مبارزه طبقاتی صیقل دهد تا با آمادگی بیشتر در نبردهای پیشارو انجام وظیفه کند.

رفقا، انقلاب ۵۷ و خیزشهای بزرگ ۸۸ و دیماه ۹۶ وآبانماه ۹۸ نشان داد که پیروزی نیروی آزادی و برابری ، جنبش چپ و ترقیخواه ،محتوم نیست. چپ باید خود را برای تحولات بزرگ آماده کند. سنگر بندی توده ای در میان مردم محروم و پیوند خوردن با آنان و تجدید آرایش در چپ را بعنوان یک ضرروت به الویت اصلی خود تبدیل کند. تجارب جنبش های اجتماعی در ایران و جهان ، تجارب جنبش کمونیستی، جنبش کارگری و جنبش سوسیالیستی را بیاموزدو بکار گیرد. در عین حال از پیشگامان جنبش فدایی، که نامشان گویای وفاداری به آرمان رهایی مردم، سازش ناپذیری درمقابل دیکتاتوری و ازخود گذشتگی بیدریغ  و فداکاریهای بی نظیر  و شجاعت در تلاش در جهت پیداکردن راههای تازه نبرد و مبارزه است ، یاد بگیرد.  یادبود رستاخیز سیاهکل اگر نخواهد به یک امر آیینی تبدیل شود و پاسداری از سنن انقلابی یاران اگر نخواهد به یک امر فرمایشی تبدیل شود، راهی جز خانه تکانی و تجدید آرایش چپ وجود ندارد.

سازمان ما سالروز رستاخیز سیاهکل را به رفقای فدایی و همه رزمندگان راه آزادی و سوسیالیسم شادباش و تهنیت می­گوید. خوشبختانه در چندسال گذشته ، تلاشهای مشترک برخی از جریانات چپ و کمونیست ،از جمله سازمان فدائیان خلق (اقلیت)، اتحاد فدائیان کمونیست ، هسته اقلیت ، حزب حکمتیست ، حزب کمونیست ایران و سازمان راه کارگر ،توانسته  است با درس گیری از تجارب گذشته و تاکید بر مبارزه برای آزادی وسوسیالیسم و سرنگونی رژیم سرمایه داری اسلامی ، اقدامات مشترک و صدای نسبتا واحدی را در راستای تقویت آلترناتیو سوسالیستی طرح کند . با احترام به سنن فداکاری وجانفشانی و دلاوری پیشگامان جنبش سیاهکل و فدایی ، به ترسیم سیمای یک چپ جدید باورمند به سوسیالیسم که آزادی و برابری وحاکمیت مستقیم وبی واسطه انسان و دفاع از محیط زیست در مرکز توجه آن است ،تلاش کند. باردیگر به همه شما سالروز رستاخیز سیاهکل را تبریک میگوییم و دستتان را برای نزدیکی وهمکاریهای بیشتر وگسترده تر  میفشاریم.

جاودان باد یاد و خاطره رزمندگان سیاهکل

زنده باد آزادی، زنده باد سوسیالیسم

سازمان راه کارگر بهمن ماه ۱۳۹۸

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Translate »