آفتاب پرستی به نام اردوغان ، باری به هر جهت خدمت به جمهوری اسلامی ! باری به هر جهت فاشیسم ترکی و علیه جمهوری اسلامی !

هیوا – منتشر شده در نشریه راه سرخ شماره ۸

بخشی از اخبار داغ اخیر ایران مرتبط با شعری است که ”رجب طیب اردوغان“ – دیکتاتور نژاد پرست ترکیه ، که پیش از خواندن این شعر ، حامی سیاستهای تروریستی و حذف فیزیکی دشمنان جمهوری اسلامی در منطقه بود – در جمهوری آذربایجان خواند . این شعر جنجال برانگیز ناسیونالیستی که ” ارس “ نام دارد ، در رژه ای به مناسبت پیروزی جمهوری آذربایجان در قره باغ ، در حضور  ” الهام علی اف “ رئیس جمهور جمهوری اذربایجان خوانده شد و باعث واکنشهای تندی از طرف مقامات جمهوری اسلامی گردید . اغلب واکنشها به اردوغان از طرف ایران ، در محکوم کردن این شعر خوانی با تفسیر حول این امر بود که شعر ارس توهین و مداخله در تمامیت ارضی ایران است ، تعداد بسیاری از مقامات ایران هم با رویکرد نژاد پرستانه و ناسیونالیستی متقابل ، جمهوری اذربایجان را تاریخا جزء ایران دانستند ! و پس از این مشاجرات لفظی دو دولت سفرای یکدیگر را به وزارت خارجه متبوعه احضار کردند و از طرف دیگر روابط عمومی ریاست جمهوری ترکیه ، برخی واکنشها از طرف مقامات ایران را توهین آمیز خوانده و مدعی شدند که شعر خوانی اردوغان بد تفسیر شده است .

طی چند روز پس از این اختلافات دولت ترکیه موضع گیری جدی خود را در تقابل با ایران و خروجش از اتحاد عملی سیاسی با جمهوری اسلامی ایران ، رسما با خبری مهم اعلام نمود ، خبری که از طرفی بر تروریسم وسیع و افسار گسیخته سپاه پاسداران صحه میگذاشت و مهر تایید و اثبات کننده ی جنایات ، آدم ربایی و ترورهای مخفیانه جمهوری اسلامی در خاک کشورهای دیگر از طریق عوامل نفوذی سپاه بود ، و از طرفی بطور ضمنی بر همدستی و حمایت حکومت اردوغان پیش از واقعه اختلاف بر سر شعر خوانی ارس ، از ترورهای قبلی جمهوری اسلامی در ترکیه مانند ترور مدیر شبکه جم تی وی یا ترور اعضای پژاک در خاک ترکیه توسط سپاه پاسداران یا مسترد کردن پناهندگان سیاسی از طرف ترکیه به رژیم ایران ، تاکید داشت .

خبر چنین بود ،  رسانه های ترکیه از جمله رادیو تلویزیون رسمی ترکیه ( تی آر تی ) اعلام نمودند که سازمان اطلاعات ترکیه – ام ای تی –  یک باند ۱۱ نفره را که در این کشور اقدام به ربودن و یا کشتن مخالفان حکومت ایران میکرده ، بازداشت نموده است ، از آخرین فعالیتهای این باند ، ربودن ” حبیب فرج الله چعب ملقب به حبیب اسیود “ از رهبران گروه مقاومت ملی ” الاحواز “ و انتقال او به ایران ، بوده است .

واشنگتن پست نیز به نقل از یک مقام ترک اعلام کرد : حبیب اسیود به کمک یک قاچاقچی مواد مخدر ربوده و به ایران منتقل شده است . در گزارش های دیگر نیز آمده است که حبیب اسیود از طریق زنی که گویا پرستوی رژیم بوده به نام ” سابرین . س “ که مامور امنیتی ایران و عضو باند“ ناجی شریف زیندشتی “ ، قاچاقچی ای که گفته شده در ظاهر یک قاچاقچی سالها مورد حمایت دولت ایران در ترکیه بوده ، بیهوش و ربوده و به صورت غیر قانونی به ایران منتقل شده است . در گزارشات بعدی تعداد دستگیر شدگان به ۱۳ نفر افزایش یافت .

این خبر از طرف دولت فاشیست ترکیه به معنی ضرب شصتی دیگر به جمهوری اسلامی پس از ترور فخری زاده توسط اسرائیل و منزوی نمودن هر چه بیشتر ایران

در منطقه بود . انزوای ایران ، از طرفی به واسطه همکاری کشورهای عربی در هم پیمانی با اسرائیل و از طرفی با از دست رفتن یکی از مهمترین متحدانش – ترکیه – که هم اکنون برایش خطر تحرکات تجزیه طلبانه و پان ترکیستی را به دنبال دارد .

 آنچه از این اخبار نتیجه میشود ، علاوه بر افشا شدن گسترده تر ابعاد جنایت های جمهوری اسلامی است که در تمام این سالها و از ابتدای انقلاب ۵۷ سیاستهای خود را بر حذف مخالفین خود از همه جریانات و افراد و روشنفکران چه در داخل و چه در خارج از مرزهای ایران ، بوده ، بعد مهم دیگری دارد که آن رقابت دولتهای سرمایه داری در جهان و در اینجا رقابت ایران و ترکیه و مواضع مبتنی بر منافعشان در برهه های مختلف است که شاهدیم وقتی منافع دو دولت اقتضا مینمود در دوره ای طولانی این دو دولت سرمایه  داری با اتحادشان زمینه ساز سرکوب گسترده روشنفکران و فعالین سیاسی  از طرفی و سرکوب نژادی کردها و جریانات فعال کرد در دو کشور و منطقه از طرف دیگر شدند . اما هم اکنون شاهدیم که ترکیه به جهت تغییر منافع همسو با جمهوری آذربایجان و در جهت پیش برد اهداف ناسیونالیستی اش در منطقه با سودای ظاهرا احیای امپراطوری عثمانی و نسل کشی و سرکوب مجدد کردها و ارامنه و با چشم داشت به تقسیم مجدد منطقه در تقابل با سرمایه داری ایران قرار گرفته است .

عموم مردم در کنار اتحاد علیه جمهوری اسلامی و توجه به افشا شدن هر چه سریعتر ضعفهای رژیم و آگاهی از آنها ، باید از طرفی هم مطلع باشند که موظفند در پیوند با خلق های ستم دیده جهان از جمله اقوام تحت ستم و طبقات فرودست کشور ترکیه که اقوامی مشترک با ایران داشته و هم اکنون دولتش از طرفی سودای تجزیه ایران از طریق احیای پان ترکیسم و فاشیسم را دارد ، هوشیار باشند . مواضع اخیر دولت ترکیه فارغ از اینکه خطری برای جمهوری اسلامی محسوب میشود به جهت ظهور افراطی ناسیونالیسم ترکی ، خطری برای تمام خلق های منطقه بویژه قوم کرد و ارامنه به سبب سابقه و احتمال سرکوب مجدد و نیز اقوام ترک به دلیل برانگیختن احساسات غیر انسانی نژاد پراستانه توسط اردوغان میباشد که میتواند تمامی اقوام را شامل شده و از اتحاد فراقومی علیه دشمن مشترک ، یعنی سرمایه داری باز بدارد . در ادامه لازم است اشاراتی در باب داعیه دار پان ترکیسم منطقه برای آگاهی و شناخت بیشتر صورت گیرد ، رجب طیب اردوغان اولین رئیس جمهور مستقیم ترکیه که هم اکنون فردی دیکتاتور و نژاد پرست شناخته میشود ، همان فردی است که در ابتدای انتخاب یعنی سال ۲۰۰۴ با شعار طرفداری از کردها و اسلامگراها وارد میدان شد و رونق صنعتی و و اقتصادی سرمایه داری را برای ترکیه طی ده سال وعده داد همان فردی است که پان ترکهای نژاد پرست ترکیه ابتدا علیه او موضع گرفتند ، اما اردوغان رفته رفته چرخشی دیکتاتور مآبانه و خیانت کارانه به حزب عدالت و توسعه خود انجام داد و از اصلاح و وعده های حقوق بشری که داده بود فاصله گرفت و به سمت پان ترکیسم و نژاد پرستی میل کرد و سابقه کشتار کردهای عفرین و دخالت در سوریه و دخالت در جنگ قره باغ علیه ارامنه و حمایت از ترورهای سپاه و بسیاری موارد دیگر را در کارنامه خود قرار داد ، گاهی همسو با منافع آمریکا و گاه همسو با دشمنان آمریکا و حتی تحریم شد ! . از این جهت به مانند آفتاب پرستی در عرصه سیاست منطقه است که پتانسیل این را دارد تا با دامن زدن به گرایشات فاشیستی و برافروختن نزاعهای نژادی و قومیتی خدمتی خواسته یا ناخواسته به امپریالیسم نموده و مفری برای بحران جهانی سرمایه داری و تقسیم مجدد منطقه به نفع امپرالیست ها فراهم کند .                         

 

هیوا

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
نظرات
Translate »