اتحاد فدائیان کمونیست
کار ، مسکن ، آزادی ، جمهوری فدراتیو شورائی!

دارو از کوبا کلید معالجه با ویروس کرونا؟

وزیر خارجه کوبا، Bruno Rodringut  در ارتباط با کمک برای معالجه ویروس کرونا گفتاری از فیدل کاسترو را بیان میکند : ” ما نه با کلمات شیرین، بلکه با فاکت عملکرد خود را نشان میدهیم .”

هاوانا / پکن

داروی کوبایی Pharmakon، که اصطلاح (IFNrec) Rekombinantes Interferon alfa 2b “ ” را به خود دارد، جزو یکی از ۳۰ داروی انتخاب شده است که از ماه ژانویه برای مبارزه با ویروس کرونا در چین  استفاده میشود . طی گزارشات مطبوعات و صفحه Bruno Rguezp  تا کنون ( تا ۲۲ فوریه ) ۱۵۰۰ نفر از مبتلا شده های چینی به ویروس کرونا مورد معالجه و بهبودی قرار گرفته اند . همانطور که سفیر کوبا در چین اعلام کرده است این دارو از ۲۵ ژانویه در کارخانه مشترک کوبایی – چینی در شهر CHANHEBER   در ایالت Jilin  تولید میشود.

محققین و متخصصین پزشکی کوبایی تاکنون برای معالجه ویروسهای مختلفی از جمله ویروسهایی که قابل انتقال هستند، مانند HIV/AIDS ،  و همچنین برای معالجه  Hepatitis B  و C  چنین داروهایی را بکار گرفته اند. این داروها تاکنون از اشاعه ی این ویروسها جلوگیری کرده و عملکردی مثبت داشته اند . محققین پزشکی و متخصصین کوبابی که از سال ۱۹۸۶ در مرکز تکنیک ژن ( Gentechnik ) و بیوتکنوژی ( CIGB ) کوبا مشغول کار هستند ، توانسته اند تا کنون با استفاده از این داروها طی ۳۰ سال، بیش از هزاران نفر را مورد معالجه قرار دهند . این داروها از اشاعه و توسعه ویروس در سلولهای بدن جلوگیری میکنند و همچنین برای معالجه سرطانهای مختلف موفقیتهای چشمگیری داشته است. با توسعه این تکتولوژی شرکت پزشکی کوبایی CIGB  در سال ۲۰۰۳ ، تولید و تحقیق این شرکت کوبایی به چین انتقال یافت و شرکت مشترک چین – کوبا Changheber  به شکل  Joint Venture در شهر Changchung تاسیس شد و بعد از یک دهه یک شرکت تحقیقی و دارویی مدرن افتتاح شد . در این موسسه پزشکی و داروئی محصولات بیوتکنولوژی مورد تحقیق و پژوهش قرار گرفته و سپس تولید میشوند، همچنین داروی مقابله با ویروس کرونا به اسم IFN rec در این موسسه تولید میشود . این محصول دارویی در سال ۲۰۰۳ در کوبا جایزه ” تکنولوژی نو ” را که از طرف وزارت علوم، تکنولوژی و محیط زیست کوبا اهدا میشود را بدست آورد.

تصمیم مسئولین بهداشت و درمان چین برای استفاده از این دارو برای مقابله با ویروس کرونا بنا به این نتایج بود که این دارو عکس العملهای طبیعی بدن را که اشاعه ویروس را توسعه میدهد، پایین آورده. این داروی کوبایی میتواند تعادل بدنی را حفظ کند و سیستم Immun  ( سیستم قدرت بدنی ) بیمارانی را که مبتلا به مشکل تنفسی میشوند را تقویت کند و آنها را رو به بهبودی بکشاند .

دو هفته پیش در دیدار وزیر امور خارجه کوبا با سفیر چین در هاوانا ، وزیر امور خارجه کوبا، تاکید به این موضوع نمود که کوبا با تمایل و خواست و علاقه ی فراوان چین برای همکاری مشترک بدون هیچ تعللی در مبارزه و مقابله با ویروس کرونا از هیچ کمکی دریغ نخواهد کرد و همراه با چین در این راه همچنان قدم بر خواهد داشت . همچنین وی به این موضوع اشاره کرد که چین با تجربه و سازماندهی وسیع خود قادر به مقابله با این وضعیت حساس خواهد بود.

وزیر امور خارجه کوبا Bruno Rodriguet در روز دوشنبه هفته گذشته به این موضوع اشاره کرد که همبستگی موضوعی ست که کوبا را از کشورهای دیگر تمایز میدهد. ۵۶ سال است که با معاهده های همبستگی و حضور در ۱۶۴ کشور دنیا و کمک و یاری رساندن هزاران پزشک و متخصص درمانی کوبایی در این کشورها، پرنسیب و خصلت کوبا را نمایان کرده است و از این پرنسیب همچنان در آینده نیز دفاع خواهیم کرد . همانطور که فیدل گفته : ” ما نه با کلمات شیرین بلکه با فاکت عملکرد خود را نشان میدهیم . ” در تاریخ ۲۳٫۳٫۱۹۶۳ اولین بار یک گروه همبستگی ۵۶ نفره پزشک و متخصصین درمانی کوبایی برای کمک و یاری الجزایر روانه این کشور شدند.

در تاریخ ۹ مارس، انجمنهای همبستگی ایتالیا-کوبا در رم ، مراکز بهداشتی و محققین ایتالیایی بنا به یک درخواست، خواهان وارد کردن ( FR rec) Interfern alpha ZB به ایتالیا شده اند . تحقیقات متخصصین پزشکی در ایتالیا تایید موثر بودن این داروی کوبایی را برای مقابله و معالجه بر ویروس کرونا را اعلام کرده اند . در تاریخ ۱۲ مارس یک هیئت پزشکی چینی با دهها تن مواد پزشکی برای کمک به ایتالیا وارد رم شدند ،  تاثیر موفقیت آمیز کاربرد این داروی کوبایی ( FR rec) Interfern alpha ZB در بهبودی بیماران مبتلا به ویروس کرونا موجب شد تا مکزیک و اسپانیا نیز در زمره کشورهای استفاده کننده این دارو به عنوان روش درمانی موثر قرار بگیرند.

کیفیت بالا داروها و تاثیر موفقیت آمیز  روشهای درمانی کوبا در مقابله با انواع ویروسها، از جمله بر علیه ویروس Ebola ، نشانهایی ست که WHO (سازمان بهداشت جهانی سازمان ملل ) آنرا در مقابله با اپیدمی ویروس Ebola در آفریقا مورد تمجید و تشویق قرار داده است.

منابع

www.rifondazione.itprimagagina

www.granma.cu

www.netzwerk-cuba.de/

www.amerika21.de

رئیس جمهور کوبا دیاز کانل (Diaz Canel) مردم کوبا را به هوشیاری تام رهنمود داده و رعایت تمامی تصمیمات دولت در امور بهداشتی و درمانی را گوشزد کرده و مردم را به دسیپلین هر چه بیشتر فرا خوانده است و اعلام کرد که تدابیر کنترل، پیشگیری و مراقبت بهداشتی به منظور مقابله با این بیماری همه گیر اتخاذ شده است.

در تمامی محلات و ناحیه های شهرهای کوبا کلینیک های محلی که دارای یک پزشک و چهار پرستار و بهیار می باشد در هر محله عهده دار رسیدگی به مراقبت های بهداشتی و درمانی  ۳۷۰ نفر از مسکونین محلات را بعهده دارند.. چنین کلینکهایی دهها سال است که پوشش درمانی را در تمامی مناطق کوبا بعهده دارند . طبق گزارش خبرگزاری کوبا Prensa Latina  (www.prensa-latina.cu ) هفته گذشته یک مرد کوبایی در شهر سانتا کلارا آلوده به ویروس کرونا شده است . این کوبایی که همسر وی ( اهل بولیوی ست ) چند روز پیش بعد از برگشت از ایتالیا، همرش را آلوده به ویروس نموده ، اما همسر وی که ویروس را به همراه داشته است ، خود آلوده نشده است . در شرایط کنونی با توجه به پخش شدن ویروس در اکثر کشورهای جهان ، ورود توریسیم به کوبا بسیار کاهش یافته که این مسئله با توجه به محاصره ی اقتصادی کوبا از طرف امپریالیسم امریکا که روزبروز شدیدتر و وخیم تر میشود، فشار و ضربه ی اقتصادی عظیمی را بر کوبا وارد کرده است اما کوبا به رغم تحریم های شدید اقتصادی امپریالیسم امریکا  توانسته در حوزه پزشکی و بیوتکنولوژی به موفقیت های چشمگیری دست یابد .  موفقیت‌های این کشور به‌ویژه در میان متخصصان بیماری‌های واگیردار در جهان شهرت دارد. کوبا نخستین کشوری بود که با اجرای برنامه‌های دقیق واکسیناسیون بیماری فلج اطفال را در سال ۱۹۶۲  و سرخک را در سال ۱۹۹۶  عملاً مهار و ریشه‌کن کرد. تعهد کوبا در امر بهداشت و درمان همگانی در داخل کشور و در صحنهٔ بین‌المللی بر کسی پوشیده نیست، بطوریکه بگفته برونو رودریگز، وزیر امور خارجهٔ کوبا، در یکی از سخنرانی‌هایش در مجمع عمومی سازمان ملل اعلام کرد که : «از زمان انقلاب کوبا در سال ۱۹۵۹ تا کنون ۳۲۵٫۰۰۰ کادر پزشکی کوبا در ۱۵۸ کشور جهان- از جمله ۳۹ کشور آفریقایی- خدمات پزشکی و درمانی ارائه داده‌اند… ما همچنین ۳۸٫۰۰۰ پزشک از ۱۲۱ کشور جهان را بدون دریافت شهریه و به رایگان آموزش می‌دهیم که ۳٫۳۹۲ نفر از آنها از ۴۵ کشورهای آفریقایی آمده‌اند.»

در نقطه ی مقابل خدمات پزشکی، بهداشتی و درمانی در کوبا، اشاره به سیستم پزشکی ایتالیا یا ایالت متحده امریکا بعنوان کشورهای مدرن سرمایه داری و امپریالیستی در اینجا مورد توجه است . تمامی کشور ایتالیا روزهاست مورد قرنطینه وسیعی قرار گرفته است و بیشترین قربانی را در اروپا بخاطر ویروس کرونا داده است . در اواسط فوریه علنا دولت ایتالیا اعلام نمود که در تمامی کشور فقط گنجایش ۱۵۰۰ تخت بیمارستان را برای بیماران اضطراری ویروسی دارد. تنها اشاره به این فاکت خود نمایانگر خصلت دولت و سیستم ایتالیا است . بنا به گفته خود ایتالیایی ها سیستم و نظم ایتالیا بعد از جنگ جهانی دوم و بخصوص طی ده های گذشته دست در دست مافیا و با  رشوه خواری و دزدی و چپاول، با بحرانهای اقتصادی – سیاسی وخیمی گریبانگیر است.

این گریبانگیری وخیم اقتصادی – سیاسی، بحران چپاول و رشوه خواری، غارت نیز شامل رژیم سرمایه داری در ایران جمهوری اسلامی زده نیز هست که تنها راه رهایی از این فقر بهداشتی ، مرگ، ناتوانی و رذالت، سرنگونی سیستم سرمایه داری جمهوری اسلامی است و تلاش بی وقفه برای پایه ریزی سیستم سوسیالیستی در راه خدمت به جامعه در ایران و خیلی از نقاط دنیا وظیفه تمامی انسانهای مبارز و آزادیخواه میباشد.

خسرو اسدیان

۲۶ اسفند ۱۳۹۸

مارس ۲۰۲۰

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Translate »