اتحاد فدائیان کمونیست
کار ، مسکن ، آزادی ، جمهوری فدراتیو شورائی!

آخرین تحولات دربولیوی

روز یکشنبه 27 مهرماه نتایج انتخابات بولیوی اعلام شد . براساس نتایج اولیه “لوئیس آرسه”وزیراقتصادسابق (دردوران ریاست جمهوری “مورالس”،کاندید حزب “حرکت بسوی سوسیالیسم” به پیروزی رسیده است . مطلب زیر گزارش مختصری است ازاین انتخابات که توسط بخش بین المللی سازمان به نشریه ارسال شده است.

 جبهۀ  جنبش به سوی سوسیالیسم”  با کسب اکثریت  آرا در انتخابات  18 اکتبر به  پیروزی  رسید      

 (حرکت بسوی  سوسیا لیسم )  Movimiento  al  Socialismo (MAS)  

جبهه ی وسیعی از نیروهای های  کارگری، سازمانهای متشکل مردمی از همسایه ها در روستا ها، حومه ها،  شهرها  و  نیروها ی چپ و سوسیالیست رادربرمیگیرد. این جبهه توانست در انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی در  18 اکتبر اکثریت  آرا را  بدست آورد. پیروزی  “ماس ” در بولیوی، تحول  دوم  دیگری در امریکای لاتین است که در سال گذشته  با پیروزی  نیروهای چپ در آرژانتین آغاز شده است. پیروزی این جبهه  در بولیوی،  جواب  خلق  بولیوی است  بر علیۀ  نیروهای  دست راستی ارتجاعی در این کشور و بخصوص  چراغ  قرمزی است بر علیۀ  ترامپ  رئیس جمهور ایالات متحدۀ  امریکا و متحدان وی در امریکای لاتین!  ناگفته نیست  بولیوی  بخاطر همسایه  بودن  با  5   کشور،  نقش ژئوپولیتیک  ویژه ای را در تحولات منطقه  بعهده دارد.                                                                                                          

در طی سال گذشته تحت حاکمیت دولت موقت کودتاگران، خلق  بولیوی متحمل درد و رنج زیادی بود.  چرا به همراه تشدید فقروفلاکت کارگران وزحمتکشان،  تشدید سرکوب، تعقیب، دستگیری، شکنجه و کشتار صد ها نفر از   نیروهای سیاسی و اجتماعی و فعالین کارگری  در دستور کار حکومت موقت  کودتاگری  بوده  که در تاریخ  اکتبر 2019با نفی نتایج انتخابات وبا حمایت کشورهای امپریالیستی بر سر کار آورده شد.  با ایجاد  جو سرکوب، ترس  و وحشت   که  حتی در طی چند روز  مانده  به انتخابات و در  روز انتخابات  که از طرف  نیروهای  پلیسی  و  ارتش  دولت موقت  کودتاگر  انجام گرفته،  نیروهای مبارز سوسیالیست، سازمانها  و  ارگانهای  محلی متشکل از کارگران وزحمتکشان ،همسایه ها، فعالین اتحادیه کارگری ، طرفداران  “اوو  مورالس”  رئیس جمهور در تبعید و نیروهای بومی،  تماما  خستگی ناپذیر  دست از فعالیت برنداشته و با متشکل شدن و متحد شدن دوباره، اینبار با نیرویی وسیعتر، مجددا  پیروزی  را  از آن  خود  کردند.  با وجود  یکی شدن جناح های  راست و نژادپرست، احزاب “لیبرال”، حمایت علنی ترامپ و “بورسولانو”( برزیل) از حکومت موقت کودتاگر و حمایت از افراد کاندید  دست راستیها، این جمع ارتجاعی نتوانست بیشتر از 30 درصد از آرا را بخوداختصاص دهد. تا به امروز، سه شنبه،  دو  روز بعد ازانتخابات، “لوئیس آرسه”  کاندید  جبهۀ حرکت بسوی سوسیالیسم، 54 درصد از آرا را بدست آورده است. کمیسیون  انتخابات، احتمال  پایان شمارش آرا را در روز چهارشنبه  می بیند.  با وجود اینکه  شکی در پیروزی  لوئیس آرسه  وجود  ندارد، خبرگزاریهای  بین الملل، از جمله  بی بی سی، کانالهای تصویری آلمان، روزنامه های  کنترل شده  در دست احزاب سوسیال دمکراتها، سبزها و کانال های متعلق به  کمپانیهای سرمایه داری، صحبت  از ” ظاهرا انتخابات در بولیوی به نفع سوسیالیستها پیش رفته”  به میان میآورند!                                                               

    شکست ارتجاع در بولیوی، شکست  ترامپ  را در ایالات نامتحدۀ امریکا   هموارتر  کرده  است.بازدیگر زنگ تحولات اجتماعی دراین منطقه بصدا درآمده است. در  سه ماه آینده در انتخابات  اکوادور شاهد شکست ارتجاع  دیگری در این کشور خواهیم بود.  شیلی  آتش زیر کاه دیگری ست که  شعله هایش  برافروخته  شده   است. طبق آخرین خبر از شیلی، در تظاهرات،  اعتراضات  و شورشهای  شب  گذشته  به یادبود  آغاز شورشها و مبارزات مردم  در سال  گذشته  بر علیۀ دولت دست راستی و رشوه خوار این کشور ، دهها نفر زخمی و یکنفر جان خود را از دست داده است. روز یکشنبۀ  آینده  در شیلی  رفراندوم  عمومی  بخاطر تغییرات و تصحیحات  در قانون اساسی  انجام می گیرد. تحولات  سیاسی انجام  گرفته  دربولیوی  بی شک  نکتۀ عطفی  در تحولات  اجتماعی _ سیاسی  شیلی  نیز  خواهد بود.                                                                                                          

مردم بولیوی اینبارباآگاهی وتحربه بیشتری رأی  به “جبهۀ حرکت بسوی سوسیالیسم”  دادند،چرا که هم تجبربه کودتاگران را دارند . هم تجربه  دوران ریاست جمهوری “اوو  مورالس”  که هم اکنون در آرژانتین  پناهنده  میباشد. دردوره ای که حرکتهای سوسیالیستی آغاز گشت. کار، مسکن  و  آزادی  گسترش  یافت، برای رفاه وارتقا یسطح زندگی وآموزش زحمتکشان بولیوی اقدامات زیادی شد. در جهت  برقراری  سیستم  درمانی  برای توده های  وسیع  بولیوی کارهای زیادی شد. ایجاد مسکن  در دستور کار  قرار گرفت، گسترش  آموزش  رایگان  برای تمامی  زحمتکشان  این کشور  وسعت  یافت، امکانات  سیاسی  –  اجتماعی  برای  بومیان  افزایش پیدا کرد، تحقق  دادن  به نقش  زنان در جامعه  به رسمیت  شناخته  شد.  این مسائل و موارد دیگر، با هشیاری  نسبت به تحریکات امپریالیستها و جلوگیری از نقش کمپانیهای غول پیکر  بر علیۀ  منافع  حقوق  خلق  بولیوی،  عواملی  بودند و خواهند بود  که  جهت گیریهای اجتماعی  را در بولیوی  محکمتر خواهند کرد و  مردم را به پشتیبانی از  این  راه خواهد کشاند!                                                                                                            

گزارش از بخش  بین الملل  سازمان اتحاد فدائیان کمونیست                               20.اکتبر.2020         29.مهر.1399                                         

                             

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Translate »