اتحاد فدائیان کمونیست
کار ، مسکن ، آزادی ، جمهوری فدراتیو شورائی!

جمهوری اسلامی غرق در باتلاق فساد

منتشر شده در نشریه کار کمونیستی شماره ۲۰۸

انتشار خبر۳۰۰ صفحه ای فساد ۹۲ هزارمیلیاردی -حدود ۳٫۵میلیارد دلار به ارز نیمائی- درفولاد مبارکه اصفهان، باردیگر عمق فساد ،رانت خواری ودزدی اموال عمومی  توسط مافیائی حاکم را به نمایش گذاشت.

“گزارش ۳۰۰‌صفحه‌‌ای که مدعی است با جمع‌آوری بیش از ۳۰۰ هزار سند و تشکیل هزارو ۲۰۰ پرونده از ۹۰ عنوان تخلف صنایع فولاد مبارکه پرده برداشته و به مستندات ۹۱‌‌هزار‌و ۸۷۳ میلیارد تومان تحمیل خسارت و توزیع رانت پرداخته است. بر اساس این گزارش، مشخص شد فولاد مبارکه برای ممانعت از تحقیق و تفحص مجلس حدود نیم‌میلیارد تومان به حساب‌های توییتری پول داده تا جریان‌سازی کنند و سهم صداوسیما از این ماجرای تبلیغاتی حدود ۲۲ میلیارد تومان گزارش شده است.

بر اساس گزارش خبر‌آنلاین، به نقل از داده‌های ارائه‌شده از سوی مجلس، فولاد مبارکه یک‌میلیارد‌ و ۴۴٠ میلیون تومان در وجه دفاتر ائمه جمعه و همچنین ستاد اقامه نماز جمعه پرداخت کرده است. همچنین ٩۵٠ میلیون تومان در وجه حوزه علمیه، بنیاد غدیر و ساخت مسجد پرداخت کرده و البته ١۴٧ میلیارد تومان از پول فولاد مبارکه برای تأسیس یک شرکت هواپیمایی شخصی هزینه شده است.

در گزارش این هیئت ۹۰ عنوان تخلف، انحراف و تحمیل خسارت و توزیع رانت بالغ بر صدها هزار میلیارد ریال و همچنین ضعف‌های ساختاری و نواقص قانونی مورد رسیدگی قرار گرفته که برخی از این تخلف‌ها به شرح زیر است:

۱. انتخاب مدیران سیاسی و ناکارآمد در هیئت‌مدیره‌ها و ضایع‌کردن حقوق متخصصان.

۲. ممانعت معاون اول و رئیس دفتر رئیس‌جمهور سابق و استاندار سابق اصفهان از برکناری مدیرعامل متخلف.

۳. فعالیت‌های ارزی شرکت توسط افرادی خاص مرتبط با مدیرعامل و معاون مالی سابق بدون نظارت و مجوز.

۴. اخلال در بازار سرمایه از طریق خرید و فروش سهام برخی از شرکت‌های تابعه و ایجاد سودهای میلیاردی برای برخی مدیران ارشد فولاد مبارکه نظیر معاون سابق مالی، مدیر سابق حراست و مدیر سابق حوزه مدیرعامل.

۵. افزایش غیرمتعارف بودجه باشگاه سپاهان و ابهام در نحوه هزینه آن.

۶. پرداخت‌های غیرقانونی و تأمین خودروهای لندکروز معاون اول رئیس‌جمهور و وزیر صمت سابق

۷. خرید یا تأمین ساختمان و خودرو فراتر از نیازمندی‌های متعارف با صرف ده‌ها میلیارد ریال از منابع شرکت‌های تابعه.

۸. به‌کارگیری بیش از ۲۰۰ نفر از بازنشستگان در فولاد مبارکه و شرکت‌های تابعه، از‌جمله برادر بازنشسته مدیرعامل سابق با ۱۱ میلیارد ریال حق مشاوره و مأموریت.

۹. اعاده به خدمت غیرقانونی رئیس سابق فدراسیون فوتبال که منجر به حفظ وی در آن فدراسیون به‌رغم بازنشستگی و خسارت‌های وسیع از‌جمله قرارداد با سرمربی سابق تیم ملی فوتبال شد.

۱۰. تصرف غیرقانونی و با انتفاع شخصی و گروهی در منابع مالی شرکت تحت عنوان تنخواه مدیرعامل با مبلغی بالغ بر هزار میلیارد ریال و مصرف آن در راستای اهداف شخصی.

۱۱. دخالت در فرایند استخدام و تضییع حقوق افراد واجد شرایط جذب، با به‌کارگیری سایر افراد با امتیاز کمتر.

۱۲. قرارداد با افراد ذی‌نفوذ سیاسی از‌جمله همسر رئیس دفتر رئیس‌جمهور سابق، وزیر اسبق راه و شهرسازی، شهردار سابق اصفهان.

۱۳. عقد قرارداد مشاوره خارجی غیرضروری به صورت ترک تشریفات جهت تولید ورق مورد استفاده در انتقال گاز ترش با احتمال وقوع جاسوسی صنعتی.

۱۴. فروش ۱۶ هزار تن محصول شرکت ورق خودرو تحت عنوان محصول انباری به بازرگان خارجی با قیمت نازل و با نقش‌آفرینی معاون فروش فولاد مبارکه و مدیرعامل سابق ورق خودرو (از منتسبین معاون اول رئیس‌جمهور سابق).

۱۵. توزیع رانت از طریق فروش صادراتی به فرزند یکی از معاونان رئیس‌جمهور سابق بدون رعایت تشریفات قانونی.

۱۶. ارائه هدیه به نهادها و سازمان‌های دارای ممنوعیت، اهدای خودرو، کارت هدیه، بن خرید، سکه، موبایل، لپ‌تاپ و تبلت به سازمان‌هایی نظیر برخی استانداری‌ها، راه و شهرسازی، وزارت صمت، بانک مرکزی، گمرک و برخی نهادهای دیگر که منجر به تصرف غیرقانونی در وجوه شده است.

۱۷. حمایت مالی و پشتیبانی از کاندیدای انتخابات مجلس شورای اسلامی با پرداخت مبلغ ۱۵ میلیارد ریال در قالب فاکتور صوری و با بهره‌برداری از امکانات شرکت از‌جمله خودرو.”

نمونه فساد افشا شده که نوک کوهی از یخ است که نشان میدهد سران رژیم و دولت رئیسی معروف به آیت الله قاتل درباتلاقی از بحران ساختاری و منجلابی ازفساد وبحرانهای مختلف فرورفته اند که هیچ راهی برای خروج ازآن متصورنیست .صاحبان قدرت وثروت وحاکمانی که تنها با تکیه برسرنیزه وسرکوب براریکه قدرت دوام آورده اند بخوبی میدانند  برغم سردادن شعارهای عوامفریبانه ادامه وضعیت کنونی چندان دوامی نخواهد داشت وخشم ونفرت توده های زحمتکش مردم جان به لب رسیده باردیگرفوران خواهد کرد.

روشن است که فساد در دستگاه جمهوری اسلامی ساختاری ونهادینه شده است .علاوه بر رانت خواری ، فساد واختلاسهائی که هرروزه اتفاق میافتد وهیچگاه افشا وبرملا نمیشوند هرساله ما شاهد ازپرده بیرون افتادن اختلاسها وکلاهبرداریهای کلان هستیم و این درحالی است که بیکاری، گرانی و فقر ونداری گریبانگیر توده های زحمتکش مردم است وپرداخت حقوق و دستمزدهای ناچیز ماه ها به تعویق میافتند و اعتراضات واعتصابات باسرکوب وزندان مواجه میشوند.

واقعیت این است که حکومت اسلامی وطبقه دزدان وچپاولگران درفقدان آزادیهای سیاسی و اجتماعی تمام عرصه های جامعه را بابحران اقتصادی ،اجتماعی ،زیست محیطی مواجه کرده اند و خلاصی ازاین وضعیت با اتحاد کارگران وزحمتکشان دریک جبهه انقلابی  وتشدید پیکار برای سرنگونی انقلابی نظام حاکم وایجاد تغییرات بنیادی درساختاراقتصادی واجتماعی ایران مبتنی بر شوراها وارگانهای توده ای امکانپذیرخواهد بود .

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Translate »