اتحاد فدائیان کمونیست
کار ، مسکن ، آزادی ، جمهوری فدراتیو شورائی!

تجمع اعتراضی کارگران کنتورسازی قزوین

جمعی از کارگران کنتورسازی قزوین روز سه‌شنبه هفتم مرداد ۱۳۹۹ در اعتراض به عملکرد مسوولان استانی در پرداخت مطالبات معوقه خود، مقابل ساختمان استانداری قزوین تجمع کردند.

کارگران درباره دلیل این تجمع می‌گویند: «در جلسه‌ای که هفته پیش اعضای شورای کارگری کارخانه به نیابت از کارگران با معاون اقتصادی استانداری و چند نفر دیگر از مسوولان در محل استانداری برگزار کردند، مقرر شد با فروش سهام شرکت نیرو کلر که متعلق به کنتورسازی است، حدود ۲۰ میلیارد تومان مطالبات مزدی و بیمه کارگران پرداخت شود.»

به گفته کارگران، در روزهای گذشته مسوولان برخلاف مصوبه‌ای که به امضا رسانده‌اند، سهام شرکت نیرو کلر را به ارزش مالی حدود ۱۶ تا ۱۷ میلیارد تومان فروخته‌اند و به جای آن که این مبلغ را به حساب دادگستری برای پرداخت مطالبات کارگران واریز کنند، به دلایل نامعلومی آن را به خزانه دولت واریز کرده‌اند و هم‌اکنون دست آن‌ها به جایی بند نیست.

بر اساس گفته کارگران، آن‌ها از سال ۱۳۹۵ تا این لحظه ۲۶ ماه مطالبات مزدی معوقه دارند. آن‌ها گفته‌اند: «ما در این سال‌ها برای حفظ  کارخانه و اشتغال‌ تلاش کردیم، با این‌حال کارخانه در این مدت به کرات تعطیل اعلام شده است و آخرین بار نیز فروردین ماه سال جاری این واحد تولیدی شاهد بی‌کاری کارگران بود.»

کارگران درباره تعطیلی این کارخانه در سال جدید گفته‌اند: «در فروردین ماه سال جاری و هم‌زمان با تشدید شیوع کرونا، کارفرما به صورت غیابی به دلیل حفظ سلامتی کارگران، کارخانه را با ۱۳۶ کارگر تعطیل کرد. از آغاز سال جاری نیز ما منتظر دریافت مقرری بیمه بی‌کاری خود هستیم اما به دلیل معوقات بیمه‌ای، امکان بازگشت به کار بعد از پنج ماه هنوز فراهم نشده است.»

آن‌ها با بیان این‌که پی‌گیری نشدن مشکلات‌شان باعث استمرار اعتراضات شده است، افزوده‌اند: «تصور ما این بود که مسوولان شهرستانی پی‌گیر وضعیت شغلی ما خواهند شد. استانداری مخالف بی‌کاری کارگران است. به همین دلیل در پی درخواست از مسوولان این نهاد دولتی برای پی‌گیری وضعیت پرداخت مطالبات، آن‌ها به ما قول دادند با تغییر مالکیت کارخانه، فعالیت تولیدی کنتورسازی از سر گرفته شود. چرا که کارخانه مشکلی برای تولید ندارد و کارگران نیز تا پایان اسفند ماه سال گذشته در این کارخانه مشغول به کار بوده‌اند.»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Translate »