اتحاد فدائیان کمونیست
کار ، مسکن ، آزادی ، جمهوری فدراتیو شورائی!

آمادگی کوبا برای واکسیناسیون گسترده علیه کووید۱۹

کوبا در ماه مه  واکسیناسیون انبوه با واکسن‌های تولیدی خود را آغاز می‌کند

25 آوریل 2021                                                                                   

هاوانا –  در طی روزهای گذشته تمامی بخشهای خدماتی بهداشت و درمان در هاوانا آمادگی

خود را برای تزریق واکسن بر علیۀ ویروس کووید 19 اعلام کرده اند. تا روز شنبه 24 آوریل نام تمامی مطبهای پزشک عمومی و نام پلی کلینیکهای درمانی که میبایستی تمامی جمعیت 1700000 نفر را در سراسر پایتخت مورد واکسن قرار دهند، تعین شده است. وزارت بهداشت و درمان کوبا این تصمیم را بنابه وضعیت کووید 19 در کشور را مورد تصویب قرار داده است.                                                                          

مدیر و مسئول بخش “ویژۀ رسیدگی به بهداشت و درمان مردم” خانم ماریا اله نا  سوتو اعلام کرده است شروع و تزریق واکسن از ماه مه آغاز خواهد شد. تمامی مطبهای پزشکی خانواده گی و پرسنل خدمات درمانی در این حرکت دست به کار خواهند شد. برای حمایت از این حرکت، دانشجویان پزشکی، سازمان فدراسیون زنان کوبایی و تمامی کمیته های دفاع از انقلاب سرخ کوبا که به نام ” س  د  ار ” مشهور هستند در تمامی محلات شهر برای شروع زدن واکسن نیروی خود را در اختیار این حرکت قرار خواهند داد. تمامی افرادی که طی چند مدت گذشته مبتلا به ویروس کرونا شده اند، مخصوصا این افراد با واکسن “سوبره نا +” تزریق خواهند شد چرا که با تزریق این واکسن مقاومت بدن این افراد بالا خواهد رفت.                                                  

تا تاریخ 11 آوریل 2021 در کوبا 87385 نفر مبتلا به ویروس کووید 19 شده اند. از این رقم 24945 نفر تحت کنترل و مراقبت پزشکی قرار دارند. تا این تاریخ 467 نفر جان خود را بر اثر این ویروس از دست داده اند. 4962 نفر تحت مداوای ویژه هستند.                   

این امر مورد تأکید است که تزریق دو نوع واکسن در کوبا در ماه مه صورت خواهد گرفت. این واکسنها، واکسنهایی هستند که در خود این کشور مورد تحقیق و تولید قرار گرفته اند. یکی از این واکسنها  ” آبدالا ” نام دارد که در مرکز  “تکنولوژی ژن” و بیوتکنولوژی کوبا” مورد تحقیق، تهیه و تولید قرار گرفته است و دیگری ” سوبه رانا 02 ” نام دارد که در ” انستیتو واسینه ” در کوبا تولید شده است.             

در هفته ها و روزهای گذشته فاز سوم پژوهش و تحقیق درمانی واکسن ” سوبره نا + ” به مرحلۀ پایانی خود رسیده است. پروژه تحقیقی و آزمایشی فاز سوم این واکسن توسط 44000 نفر دواطلب در هشت ناحیۀ هاوانا به انجام رسیده است. 1700000 نفر میبایستی در پایتخت کوبا مورد واکسن قرار بگیرند.                                                    

شروع واکسیناسیون به این شکل طبقه بندی شده است:  ابتدا واکسن به تمامی شهروندانی زده خواهد شد که سن آنها 60 سال به بالا ست تا بدینوسیله این گروه که بعنوان بخش حساس جامعه محسوب میشوند، مورد حمایت پزشکی قرار بگیرند. سپس گروه 40 ساله ها تا 59 ساله ها را شامل میشود. بدنبال این گروه افراد 19 ساله تا 39 ساله مورد واکسن قرار خواهند گرفت. خانم ” سوتو ” به این امر تأکید کرده اند که اهمیت بالا بردن مقاومت بدنی و سیستم ایمونیتت تمامی پرسنل بهداشت و درمان و هزاران پرسنل این بخش از جامعه در مقابل ویروس کووید  مورد توجه خاصی قرار دارد. همچنین تمامی دانشجویان پزشکی نیز در این امر مورد توجه قرار گرفته شده اند.                                  

 

توضیح از ما : احتمال میرود که شروع واکسن در روز یازده اردیبهشت مصادف با اول ماه مه روز جهانی کارگر مخصوصا برای گرامیداشت و به یاد این روز، آغاز شود!     

 

 

گزارش از                                                     

بخش بین الملل سازمان اتحاد فدائیان کمونیست            

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Translate »