اتحاد فدائیان کمونیست
کار ، مسکن ، آزادی ، جمهوری فدراتیو شورائی!

نامه شورای مرکزی منتخب کنگره هشتم سازمان اتحاد فدائیان کمونیست به شورای همکاری نیروهای چپ و کمونیست

با درود به رفقای اتحاد سوسیالیستی کارگری، حزب کمونیست ایران، حزب کمونیست کارگری ایران – حکمتیست، سازمان راه کارگر، سازمان فدائیان (اقلیت) و هسته اقلیت
در شورای همکاری نیروهای چپ و کمونیست
رفقای گرامی :

بیش از پنج سال از کنفرانس استکهلم و شروع فعالیت «شورای همکاری نیروهای چپ و کمونیست» می‌گذرد.
ما در سازمان اتحاد فدائیان کمونیست از ابتدای این همکاری تا به امروز در سمینارها و جلسات درونی و علنی مختلف شورای همکاری، نظرات خودمان را درباره این سطح از همکاری‌ و اشکالات بنیادی آن اعلام کرده‌ایم. لذا رفقا با نقدها و پیشنهادهای ما در این باره آشنا هستند و پرداختن دوباره و بازگو کردن آنها در این مجال ضرورتی ندارد.

سازمان اتحاد فدائیان کمونیست در تمام سال‌های حضور و مشارکت در این شورا، برای گسترش همکاری و رفع موانع آن و ارتقای سطح کمی و کیفی فعالیت‌ها تلاش کرد، ولی متاسفانه عوامل مختلف ازجمله برخی پیشداوری‌ها و سنت‌ها و درک‌های مختلف از شکل همکاری، و نیز اختلافات عمیق نظری، و به‌طور کلی مناسبات حاکم، اغلب، مانع از توجه به انتقادها و پیشنهادها می‌شد. خوشبختانه اسناد موجود است و با مراجعه به آنها می‌توان کارنامه وعملکرد هر یک از نیروهای حاضر در شورای همکاری را همچون آینه‌ای در مقابل همگان قرار داد .

رفقا، در طی این چند سال همکاری در شورا، یعنی ازبرگزاری “کنفرانس استکهلم” تاکنون فعالیت شورا -1- دادن اعلامیه یا بیانیه ، -2-برگزاری چند سمینار کلاب هاوسی و حضوری و-3- راه انداختن تلویزیون مشترک بود . علیرغم نقدها و انتقادهایی که داشتیم، به‌سهم خود، مسئولیت‌های گوناگونی را از تهیه پیش‌نویس اطلاعیه‌ها و بیانیه ها و طراحی تراکت‌ها و تیزرها تا تدارک سمینارهای حضوری و آنلاین را عهده‌دار شدیم. همچنین، در یک سال گذشته، با شروع کار تلویزیون آلترناتیو شورایی، با وجود نظرات متفاوتی که در براه انداختن این تلویزیون داشتیم، قبول مسئولیت کردیم و حضوری فعال در تلویزیون مشترک داشتیم. در این زمینه، از همان ابتدا معتقد بودیم تأسیس و راه‌اندازی تلویزیون مشترک منوط به برخورداری از توانایی لازم و پیش‌تدارک کافی است؛ خط مشی تبلیغی و ترویجی و همچنین سیاسی و نظری تلویزیونی که قرار است شش هفت جریان سیاسی را نمایندگی کند، باید روشن باشد؛ تشکیل تحریریه برای تولید و پخش برنامه‌ها ضروری است. پرسش ما همیشه این بود که آیا این تلویزیون قرار است برای نمونه، مواضع مشترک سوسیالیستی شورای همکاری را در مرزبندی و مبارزه نظری با سایر جریان‌ها پیش ببرد و به کار تبلیغ و ترویج سوسیالیستی و غیره بپردازد، یا به بلندگویی برای پخش نظرات تکراری این یا آن فعال یا «کارشناس» تبدیل شود که مرتب در رسانه و اتاق‌های اینترنتی درحال تکرار مکررات هستند؟ دیدگاه‌ها و دغدغه‌های ما در این باره، هم به‌شکل مکتوب و هم در قالب فایل صوتی موجود است. نظر ما این بود که بدون فراهم کردن ملزومات وتدارک کافی ، تلویزیون مشترک که نمایی از توانایی شش هفت جریان است و انتظار می‌رود که سطح برنامه‌های آن بسیار فراتر از تلویزیون‌های سازمان‌ها وگروه‌های موجود باشد، در عمل، در بهترین حالت، به کاریکاتوری از آنها تبدیل خواهد شد که قاعدتاً پسندیده نیست. با این همه، بنا به اصرار رفقا، مشارکت در این همکاری رسانه‌ای را پذیرفتیم، نیرو اختصاص دادیم و در حد توانایی خود وظائفی را در این تلویزیون برعهده گرفتیم که امیدواریم رضایت خاطر رفقا فراهم شده باشد.

رفقای گرامی، اخیراً کنگره هشتم سازمان اتحاد فدائیان کمونیست برگزار شد. کنگره به ارزیابی اوضاع سیاسی و جمع‌بندی نقاط قوت وضعف طبقه کارگر و جنبش‌های اجتماعی و فعالیت سازمان در این ‌دوره دوساله بعد از کنگره هفتم، از جمله فعالیت مشترک در شورای همکاری، پرداخت و اولویت‌ها و دستورالعمل‌هایی را برای فعالیت آتی سازمان تعیین و تصویب کرد.
در همین چارچوب، شورای مرکزی منتخب کنگره، با توجه به جمعبندی از تجربه شورای همکاری و چشم انداز آن و با در نظر گرفتن اولویت‌های مصوب کنگره، از این تاریخ به همکاری در چهارچوب «شورای همکاری نیروهای چپ و کمونیست» پایان می‌دهد. صد البته، در موارد لزوم، از همکاری در اشکال و سطوحی دیگر، با سازمان‌های موجود در شورا استقبال خواهیم کرد. امیدواریم رفقای شورا هرگونه انتقاد و ابهام احتمالی نسبت به مواضع سازمان و نمایندگان آن در این دوره چند ساله همکاری را دارند، صریح و روشن با ما در میان بگذارند؛ بدون شک، ما از گفت‌وگو در این زمینه، در هرسطحی که باشد، استقبال می‌کنیم تا چنانچه موضوعی ناروشن، یا انتقاد و ابهامی در میان بود، براساس اسناد و شواهد، مشترکاً در فضایی عاری از سوءتفاهم، به بررسی انتقادی آن بپردازیم.
با آرزوی موفقیت برای شما رفقای عزیز در شورای همکاری.
شورای مرکزی سازمان اتحاد فدائیان کمونیست
18 دی‌ 1402

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Translate »