مساله ی بیت کوین و بحرانِ تامین انرژی و محیط زیست

هیوا

یکی از اخبار مهم اخیر ایران، تبعات و تاثیرات رمز ارزِ دیجیتالِ بیت کوین در مصرف منابع انرژی و تاثیرات زیست محیطی اش در ایران بوده است.

شبکه بلاک چِین یا همان بیت کوین که جزو مشهور ترین مارکت های پولِ دیجیتال در جهان بوده و قوانین خاص خود را دارد، در واقع نوعی بانک نامتمرکز دیجیتال است که امکان ذخیره ی سرمایه و سودآوری احتمالی را برای خریداران فراهم میکند. این سرمایه ها و تراکنش های ثبت شده در این شبکه، از طریق ماینر ها( استخراج کنندگان) که تاسیسات پیچیده ی آنها در مکانی به نام مزرعه های بیت کوین قرار داشته و با انرژی بسیار زیاد برق کار میکنند، محافظت میشود .

شبکه ی جهانی بیت کوین، سرپرست و مدیر خاصی نداشته و در هر جای جهان که انرژی برق ارزان تر وجود داشته باشد، ماینر ها ( استخراج کنندگانِ ) بیت کوین فضای سودآور تری برای فعالیت دارند .که بزرگترین عملیات استخراج بیت کوین و فعالیت ماینر ها بخاطر برق ارزان در چین وجود دارد .

چینی ها همچنین در سالهای اخیر، در نقاطی از ایران به کمک سپاه و با مجوز دولتی، دارای تاسیسات گسترده ی استخراج بیت کوین بوده و از آنجا که ماینر ها نیاز به مصرف برق بسیار بالایی دارند، حمایت حاکمیت از فعالیت چینی ها با در اختیار گذاشتن انرژی برق ارزان، و نیز شراکت با آنها، به لحاظ زیست محیطی و ناتوانی در تامین انرژی مورد نیاز برای شهروندان در ماه های اخیر بحران ساز شده است .

به این ترتیب که ابتدا این موضوع، موجب فعالیت بیشتر و غیر معمول نیروگاه های برق که با سوخت گازی کار میکنند شد، و به دنبال آن وزارت نیرو بخاطر کمبود ذخایر گازی از سوخت غیر مجاز مازوت بعنوان جایگزین استفاده کرد که به آلودگی گسترده ی هوای تهران منجر شد .

در کنار آن پس از لو رفتن پخش مازوت در هوا و بیماری بسیاری از شهروندان در شرایط کرونایی، روزهای ابتدایی آلودگی هوا، وزارت نیرو استفاده از مازوت را تکذیب کرد، اما به کمبود ذخیره ی گازی که نیروگاه ها برای تولید برق به آن نیاز دارند، اشاره کرد و طبق معمول مشکل کمبود سوخت گاز را بر گردن شهروندان انداخت که در زمستان انرژی گازی زیادی

مصرف میکنند و وقیحانه اعلام کرد که “مردم باید در خانه لخت نشوند ” !
این در حالی است که همگان واقفند که در نسبت با سال های قبل، مدارس و دانشگاه ها تعطیل و ادارات دولتی در وضعیت نیمه تعطیل قرار دارند و مصرف انرژی گازی از هرسال کمتر میباشد .

در سال های اخیر بخش عمده ای از کمبود ذخایر گازی مورد نیاز نیروگاه ها به جهتِ تامینِ گاز کشورهای متحد جمهوری اسلامی چون عراق و سوریه بوده است که طبق معمول هزینه ی کمبود های ناشی از چنین اقداماتی را، مردم ایران با استنشاق سوخت جایگزین یعنی مازوت و هوای آلوده باید متحمل شوند.

اما این تمام مسئله ی مربوط به حوزه ی انرژی امسال نبود، زیرا در کنار کمبود ذخایرگازی برای تامینِ نیروگاه های برق و جایگزینی مازوت به عنوان سوخت نیروگاه ها، از طرفی دیگر در روزهای اخیر خاموشی بی سابقه ی نقاط مختلف کشور، بخاطر قطعی برق هم شهروندان را به اعتراض کشاند .

دلیلِ واقعی قطعی برقِ گسترده، نه فقط کمبودِ ذخایرِ گازی برای تولید برق، بلکه همان مسئله ی استخراج ” بیت کوین ” که در ابتدا توضیح داده، توسط سپاه و امپریالیست های چینی در ایران است که این فعالیت نیاز به مصرف بسیار زیاد برق در مزارع بیت کوین دارد.

سپاه که سالهاست در خدمت امپریالیسم چینی و تامین همه جانبه ی منافع آن است، اینبار از باقی مانده ی ذخایر گازی و نیروگاه های برق خود، بدون توجه به سلامتی و نیاز شهروندان، این منابع را یکسره در خدمت به منافع چینی ها بکار برده و به علت ارزان در اختیار گذاشتن برق در ایران برای چینی ها و سپاه، این فعالیت بسیار سودآور تمام میشود . مدتی پس از افشای این موضوع و مخالفت گسترده ی کارشناسان و مردم، ابتدا بخشی از گروه های حاکمیتی از تریبون های مختلف مانند صدا و سیمای جمهوری اسلامی، بارها استفاده از مازوت برای نیروگاه های برق را بالکل تکذیب کردند و نیز استخراج بیت کوین توسط چینی ها را انکار و این امر را نیز برگردن شهروندانِ سوداگر انداختند .

شرکتِ توزیع نیروی برق تهران نیز در صدد توجیه مسئله ی قطعی برق بر آمد و علت قطعی گسترده برق را در ابتدا “مصرف بیش از حد گاز” البته توسط مردم اعلام کرد و نیز رئیس جمهور از مردم خواست که در مصرف سوخت گاز که مورد نیاز نیروگاه های برق است، صرفه جویی کنند .

اما در ادامه گسترده تر شدن افشاگری ها ی مربوط به آسیب های ناشی از مزارع بیت کوین چینی ها و مصرف بیش از حد برقشان برای استخراج، دولت ناگزیر، نهایتا استخراج بیت کوین و ارتباطش با مصرف برق را پذیرفت و اعلام کرد” که تلاش خواهد کرد که جلوی استخراج بیت کوین را بگیرد! ” “و نیز بجای عرضه ی مازوت به نیروگاه های برق، فعالیت آنهارا محدود کند “.

 مدیر عامل شرکت توانیر نیز نهایتا اعلام کرد: “در راستای مدیریت مصرف برق و جلوگیری از خاموشی، با استخراج کنندگان رمز ارز مجاز مذاکره کرده ایم تا در این زمان فعالیت خود را متوقف کنند و در این جهت فعالیت استخراج کنندگان رمز ارزچینی هم متوقف شده است ” و حتی دولت برای فریب اذهان عموم ادعای تعطیلی یکی از مزارع بیت کوین چین در رفسنجان ایران را نموده و توانیر اعلام کرد: “بنابه درخواست مردم، استخراج ارزهای دیجیتال رفسنجان، اگرچه مجوز قانونی دارد، اما تعطیل شده است ، چون الویت تامین برق مسکونی است “اما دولت هرگز اشاره ای به همراهی سپاه در استخراج بیت کوین ها نکرد و در نهایت با وقاحت تمام پس از تمام شدنِ پروژه ی استخراج بیت کوین ها و خاموش کردن ماینرهای چینی ، یکباره در مدت اندکی وزارت نیرو مدعی شد که سوخت مورد نیاز نیروگاه های برق تامین گردیده و شرایط نیروگاه های تولید برق کاملا پایدار شده است !.

همچنین حاکمیت برای توجیه مسئله ی کمبود سوخت گازی و تکرار احتمالا دوباره ی اتفاقات اخیر در ایامِ پیشِ رو، از طریق حائری ، معاون برق و انرژی وزارت نیرو اعلام میکند که : “در زمستان مصرف گاز در بخش خانگی سه برابر تابستان است و برای تامین مصرف بخش خانگی است که سوخت نیروگاه های تولید برق محدود میشود! ” ادعایی که قبلا نیز مطرح کرده بودند و تکرار مجددش با توجه به شرایط محدود کرونایی ، بی پایه بودنش اظهر من الشمس است و صد البت ه میتواند بهانه ی خوبی هم برای گران شدن گاز در روزهای آتی، جهتِ جبرانِ هزینه ی سوخت مصرف شده توسط عوامل چینی و سپاه و نیز توجیهی پیش دستانه برای تکرارِ احتمالی این بحران ها باشد .

در کنار تمام این حواشی و توجیهات و دروغ پردازی های پی در پی رژیم، در گستره عملکرد، حاکمیت هیچ اقدام موثری در جهت معضل زیست محیطی آلودگی هوا، انجام نداده است .

روز جمعه ۲۶ دی ماه شرکت کنترل کیفیت هوا نیز ، بعد ازروزهای متمادی آلودگی هوا و وضعیت ناسالم و خطرناک برای تمام گروه های سنی، اعلام کرد که “باوزش باد از شدت آ لاینده ها کم خواهد شد “.

این امر نشانگر مضحکه حاکمیتی است که برای جانِ شهروندانش ارزشی قائل نبوده و آلودگی پر سابقه ی زمستانی هوای تهران را، امسال با سوخت مازوت برای حمایت از چین امپریالیستی، تشدید میکند و برای حلِ این بحران نه تنها هیچ هزینه ای نمیکند بلکه دست به دامان باد و باران میشود و بجای آن منابع مالی را صرفِ مشی میلیتاریستی و ساخت موشک و دخالت گسترده در منطقه و خدمت به متحدانش میکند .

حاکمیت جلادی که قریب به چهل سال است که مشی آن در جهتِ تخریب گسترده ی محیط زیست و منابع طبیعی بوده و نزدیک به ۱۰ نفر از فعالان محیط زیستی کشورش را که مدتهاست به خاطر انتقاد و فهمیدن اقدامات تخریبگرانه ی سپاه علیه محیط زیست،در زندان محبوس کرده و تحت شدیدترین شکنجه ها قرار داده است و یا دانشمند محیط زیستی ای چون کاووس سید امامی را در زندان میکشد و مدعی میشود که وی خودکشی کرده است.

بنابر این لازمه ی بر انداختن چنین رژیم جنایتکاری، علاوه بر اتحاد خلق های تحت ستم، آگاهی طبقاتی توده ستمکش از شرایط سیاسی و وضع موجود بوده تا بتواند درک کند که تنها راه رهایی از استثمار ناشی از جامعه ی طبقاتی سرمایه داری اسلامی و روبنای ارتجاعی و پوسیده ی آن، انقلاب سوسیالیستی و اتحاد برای تحقق مقدمات آن است .

نابود باد سرمایه داری اسلامی و تمام دولت های امپریالیستی جهان !

هیوا

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Translate »