اتحاد فدائیان کمونیست
کار ، مسکن ، آزادی ، جمهوری فدراتیو شورائی!

ضرب و شتم و تحقیر اقلیت‌های  «سینتی» و «روما» در اوکراین

“طبقه ­ای که اختیار وقت آزاد خود را ندارد و همه زندگی­اش به غیر از ساعاتی که صرف حاجات ضروری مانند غذا و خواب و غیره می­شود، بقیه­اش صرف مراجعه برای سودسازی سرمایه است، زندگی­ اش بدتر از یک حیوان بارکش است. او فقط ماشینی برای تولید ثروت برای دیگران است، از لحاظ بدنی خورده شده و از لحاظ روانی ابله، اگر چه همه تاریخ مدرن نشان می دهد که سرمایه اگر متوقف نشود، بی پروا و بی رحم همه سعی ­اش را بکار می گیرد تا با تحت فشار قرار دادن همه طبقه کارگر آنان را به پائین ­ترین سطح حقارت برساند.” (مزد، بها، سود- مارکس)

چندین تصویر و ویدئو ظاهراً از شهر لویو در غرب اوکراین در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است که عمدتاً اعضای اقوام سینتی و روما را نشان می‌دهد که با چسب نواری به میله‌ها بسته شده و توسط اعضای گروه‌های نئونازی  که اغلب تحت نظارت نیروهای مسلح اوکراینی هستند مورد ضرب و شتم قرار می‌گیرند.در برخی از تصاویر صورت افراد بسته شده به تیرک ها با رنگ سبز آغشته شده و مکرراً  به آنها شلاق می‌زنند و زنان و دختران را با اشکال مختلف اذیت و شکنجه می کنند.

«سینتی» و «روما» جزو گروهای هستند که دارای فرهنگ و زبان خاص خود شان می باشند و قرن های متمادی است که از جانب گروهای نژاد پرست و راسیست در کشورهای محل سکونت شان مورد آزار و اذیت قرار گرفته اند اما نقطه اوج رنج های آنها زمانی بود که از سوی سوسیال ناسیونالیست ها یا نازی ها مورد شکنجه و تعقیب قرار می گرفتند. بیش از نیم میلیون آنها در اردوگاه های شکنجه آلمان نازی به قتل رسیدند و همچنان تا امروز در بیشتر کشورهای که حضور دارند،  قربانی تبعیض و نژادگرایی هستند. اینکه این گروه از انسان ها که دارای فرهنگ و زبان مشترک هستند از کجا و چگونه به اروپای شرقی و سپس اروپای غربی آمده اند اصلا اهمیتی ندارد چرا که در طول تاریخ انسان به دلایل مختلف از جمله جنگ و قحطی و غیره و برای زندگی و دستیابی به امکانات رفاهی بیشتر که حق هر انسانی است محل زندگی خود را ترک کرده اند و تا این توحش بر جوامع بشری حاکم است این روند کماکان نیز ادامه دارد.

اغلب  تصور می­شود که آنها در جایگاه های موقتی زندگی می کنند و تمام سال به عنوان “کولی” از یکجا به جای دیگر در رفت و آمد هستند. اما واقعیت چنین نیست، اکثریت آنها در کشورهای که زندگی می کنند با مشقت و مشکلات بسیار برای خود سرپناهی اختیار کرده اند و مانند دیگران به کسب و کارهای معمولی مشغول اند. بخشی از انان هم که زندگی مشقت بار کوچی را برگزیده اند و در بین کشورهای مختلف در رفت آمد هستند اغلب از جانب نیروهای هنگ مرزی مورد ضرب و شتم قرار میگیرند.

به دنبال پخش تصاویر ضرب و شتم و تحقییر آنان و خشم و انزجار نسبت به رفتار غیرانسانی با آنها، مقامات اوکراینی سعی کردند در ابتدا با این استدلال که انتشار این تصاویر بخشی از تبلیغات روسیه است انرا انکار کنند و یا در  مواردی این افراد به دلیل انجام «سرقت» «مجازات» شده اند! .  آنها همچنین ادعا کردند که برخی از افرادی که علناً مجازات شدند، عوامل روسیه بودند.  با این حال، هیچ مدرکی برای اثبات  این ادعاها ارائه نشده است.

بر اساس منابع مختلف، حدود 250000 کولی در اوکراین زندگی می کنند و اکثر آنها در فقر شدید و شرایط غیر انسانی بسر می‌برند، این اوضاع از آغاز جنگ تشدید شده و گروه‌های نئونازی را جسورتر کرده است و با متهم کردن آنان به غارتگری و خیانت به کشور هدف حملات خود قرار دهند و تصاویر و فیلم های آنرا نیز با افتخار در شبکه های اجتماعی خود منتشر‌ کنند و صدای هم در اعتراض به این جنایات از صنعت حقوق بشری هم بلند نشود.

آنچه که اکنون در اوکراین در جریان است توحش و گندیدگی سیستم منحط سرمایه داری را بنمایش می­گذارد که کمونیست ها و نیروهای چپ و انقلابی سالیان سال است بدرستی هشدار آنرا داده بودند . لازم به ذکر است که این توحش فقط توسط نئونازی های انجام نمی گیرد،  تصاویر و فیلم های بسیاری از جنایات ارتش هر دو کشور اوکراین و روسیه و طرفداران­­شان در شبکه های اجتماعی وابسته به این نیروها منتشر شده است بطور مثال فیلمی از نیروی های وابسته به رمضان قدیروف که در کنار سربازان روسی در اوکراین حضور دارند منتشر شده است . در این فیلم  نیروهای تکفیری را می بینیم که با شکنجه و تحقیر اسرای زخمی و با پخش قران در حال گرفتن عکس یادگاری هستند، کپی این رفتار را با اسرای ارتش روسیه گردان آزوف البته به سبک و سیاق خودش، در شبکه های اجتماعی­اش منتشر کرده تا نشان دهند که در این ماراتن جنایات و توحش از طرف مقابل اشان عقب­ تر نیست.

سالار .ح

7 فروردین 1401

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Translate »