اتحاد فدائیان کمونیست
کار ، مسکن ، آزادی ، جمهوری فدراتیو شورائی!

به مناسبت تحریم¬های آمریکا علیه بانکداری اسلامیِ جمهوری اسلامی(!)

منتشر شده در نشریه راه سرخ شماره 6
ارگان فعالین داخل کشور

فوژان


دولت آمریکا در اقدامی جدید تحریم­های وسیعی را علیه بانکداری اسلامی ایران اعمال کرده است. توجیه این تحریم­های جدید که خارج از چهارچوب برجام و راسا به دستور ترامپ، از طرف دولتِ امریکا صورت گرفته، نه روشِ بانکداری جمهوری اسلامی، بلکه با این اتهام است: که حاکمیت جمهوری اسلامی ممکن است از کل نظام بانکداری برای پیشبرد برنامه­ی اتمی و «نفوذ شرورانه­­­ی منطقه ای» خود استفاده کند.

و امریکا، ابَر امپریالیست جهانی مدعی­ست با این تحریم­ها مانع دسترسی نامشروع جمهوری اسلامی به دلار آمریکا می­شود و هدفش تضعیفِ قدرت حاکمیت ایران است.

دولتِ جمهوری اسلامی هم در مقابل، طبق سیاست­های مظلوم ­نمایانه­ی پرسابقه­ی خود در عرصه­ی بین­المللی، کرونا را بهانه­ای برای گریز از مسوولیتِ اقداماتِ نظامی و مشیِ جنگ ­طلبانه­اش(میلیتاریستی) در خاورمیانه و سرپوش گذاشتن بر دلیل اصلی تحریم­ها قرارداده، و طبق معمول متهم اصلیِ فشار بر ملت ایران را دشمن خارجی یعنی امریکای امپریالیستی می­داند و شعار می­دهد که امریکا با این تحریم­ها، تنها کانال­های موجود برای پرداخت مواد غذایی و دارویی را در دوران کرونا برای مردم ایران نابود کرده است و به این دلیل است که دولت نمی­تواند از جان و معیشت مردم حمایت کند!

لازم به یادآوریست که رقابت دو دولت سرمایه­داری ایران و امریکا که پیش از دولت ترامپ بر سر منافع مشترک در منطقه با همدستی­های مخفیانه­ی ایران و امریکا علی­الخصوص درباره­ی فروش و عرضه­ی تسلیحات و جنگ زرگری در منطقه پیش میرفت، اینک در دولت ترامپ با واکنش­های حداکثری رقابت­ جویانه و خصمانه­ی صورت گرفته و پس از مرگ قاسم سلیمانی و اعمال تحریم­های نو، جمهوری اسلامی دریافته است که حال که امکان رایزنی مخفیانه با دولت امریکا را بر سر تسلیحات دیگر ندارد، برای بقای قدرت منطقه­ای خود و گریز از مسوولیت­های اقتصادی­اش در برابر ملت، تنها یا باید به تنش و بحرانی جدید مثل جنگ تن در دهد و نقش قربانی را در آن ایفا کند و با ایجاد بسترِ احیای احساسات ناسیونالیستی و مذهبیِ دوباره، مفری برای خود از بحران اقتصاد سیاسی کنونی­اش یابد و یا در انتظار پیروزی«جو بایدن»[ که با ماجرای افشای ایمیل­ها، سیاست حمایتیِ جناحش از سپاه و جمهوری اسلامی محرز شده است] در انتخابات امریکا باشد تا بلکه نجات یابد.

و هم­اینک هم که فرودستان هرچه بیشتر تحت فشار اقتصادی ناشی از بی­کفایتی­هایش کمر خم می­کنند، با وقاحت تمام بیش از آنکه از رکورد­های بالارفتن نرخ اجناس اساسی و آمار فاجعه ­بار کرونا و وضع معیشت کارگران و آثار جانبی تحریم­های اقتصادیِ بانکی که ناشی از اقدامات شبهِ نظامی خودش است، برای فرودستان نگران باشد، شعار تبریکِ پیروزی در «شکسته شدنِ تحریم­های تسلیحاتی­اش» را سرمی­دهد !شکسته شدنِ تحریم­های تسلیحاتی­ای که نه تنها سودی برای معیشت خلق ندارد، بلکه بیش از پیش دستِ حاکمیت جلاد جمهوری اسلامی را هم در منطقه و هم در داخل برای سرکوب خلق و هم در خارج برای جنگ­ طلبی و تقویت گروه­های تروریستی تکفیری و اعمالِ تمامیت­خواهی(توتالیتریسم) جمهوری اسلامی باز می­گذارد!

 

فرودستان و کارگران و روشنفکران باید در این جدال نیک بدانند، اگرچه رقابت ایران و قدرت امپریالیستی امریکا در شرایط کنونی و ادعاهای هردو، جز برای منافع و بسط و تقویت قدرت خود نیست و امریکای امپریالیستی نیز هرگز دلسوز و حامی منافع خلق فرودست ایران نبوده و نخواهد بود و تاریخ گواه این امر است، لکن دلایل اخیری که دولتِ امریکا در این بازی سیاسی در جهت منافع خود، علیه جمهوری اسلامی ایران ارائه داده است، قابل توجه و حاکی از افشا شدنِ مشیِ حقیقی جمهوری اسلامی بر همگان است که این ایام حتی از زبانِ خودِ سردمداران و وزرا جمهوری اسلامی بر علیه اش شنیده می­شود!

 

آنجا که وزیر خارجه­ی امریکا اعلام کرد:«مقام­های دولتی ایران در ماه مارس همزمان با گسترش شیوع ویروس کرونا در کشور از آیت­الله خامنه­ای خواستند منابعی را در واکنش به این بحران آزاد کند». علیرغم اطمینانی که خامنه­ای در این زمینه داد، مقام­های وزارت بهداشت ایران هفته­ی پیش فاش کردند که وزارت بهداشت فقط کسر کوچکی از آن را دریافت کرده است. وزیر بهداشت پرسید: «این پول را برای چه کار مهمتری استفاده می­کنند؟». ما حالا پاسخ این سوال را داریم. در سال­های۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ خامنه­ای۴ میلیارد دلار و بیش از آن را، از صندوق توسعه­ی ملی ایران برای مخارج نظامی برداشت کرد. و درحالی که وزارت بهداشت برای دریافت منابع لازم برای حفاظت از مردم در برابر شیوع ویروس تمنا می­کرد، خامنه­ای در عوض بودجه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که سازمانی تروریستی طبقه­بندی شده را یک سوم افزایش داد و بودجه­ی نیروهای بسیج رژیم که هر روز مردم ایران را مرعوب می­کنند دو برابر کرد.

آری آنچه که مقامات امریکایی بر آن دست گذاشته­اند و اکنون به نفع خود از آن بهره می­برند، حقیقتی­ست که مردم ایران خود سالهاست شاهد هزاران نمونه مانند آن در زیست پر رنج خود بوده و بارها به بهانه­ی مناسبت­های کذایی مذهبی-سیاسی رژیم، شاهدش بوده­اند.

آنجا که علاوه بر اعترافِ وزیر بهداشت ایران راجع به تحویل ندادنِ بودجه­ای که به اسمِ مقابله با کرونا از طرف خامنه­ای تخصیص داده شده بود، جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران،علی فدوی با وقاحت در برنامه ی صدا و سیمای جمهوری اسلامی اعلام کرد که مجموع هزینه حضور نظامی ایران از سال ۲۰۰۶ تا امروز حدود ۲۰ میلیارد دلار بوده است و هر چه در عراق و سوریه هزینه‌ کرده‌ا‌یم را پس می‌گیریم! و این رقم در مقابل پیروزی‌هایی که ایران در منطقه به دست آورده رقم بزرگی نیست!

 

آری! حقیقت چنین است که جمهوری اسلامی پلیدی را تا حدی پیش برده که نه تنها از اعلام خرج کردنِ علنی حقِ فرودستان در سایر کشورهای برای حفظ قدرتش، واهمه­ای ندارد، بلکه هزینه­هایی که کرده را، کم هم می­داند! و بر قول خمینی جنایت کار صحه می­گذارد که ای مردم «دل خوش به این مقدار نباشد». آری دل­خوش به این مقدار نباشید تا سرمایه­دارانِ ریاکار جمهوری اسلامی به نام دین و وطن، جیب شما را بیش از پیش غارت کرده و با استثمارتان، قلدری و قتل و کشتار خودشان در منطقه را با پوشش اسلام و ذات سرمایه­داری اثبات کنند.

تلاش­های رئیس بانک مرکزی جمهوری اسلامی هم با بانک­های عراق در این ایام، برای آزادسازی منابع مالی کشور، نه در خدمتِ خلق و تامینِ نیازهای اساسی مردم، بلکه کمافی­السابق در خدمت دور زدن تحریم­ها در جهتِ هرچه بیشتر میلیتاریزه کردنِ[جنگ­طلبانه] اقتصاد و سیاست جمهوری اسلامی در داخل و در منطقه و پیروزی در رقابت با امریکا، برای انحصار قدرت منطقه­ای خود می­باشد.

این بانک­های وفاداری، که قبلا در دوران پیشاسرمایه­داری، نقش دلال­های خرده ­پا را داشتند و با ظهور سرمایه­داری تبدیل به الیگارشی­های مالیِ در خدمتِ محضِ حاکمیت­ها شدند و پس از انقلاب هم تحتِ لوای نامِ «بانکداری اسلامی» و «حرام بودنِ معاملاتِ رَبَوی».

بیش از هر بانک سرمایه­داری غربی­ای، با تحریفِ قواعدِ فقهی اسلام و با دست بردنِ در احکامِ عقود اسلامی ای مثل «جعاله» و «مضاربه» و… از طرفی توجیهی کذب برای توده­ی افیون­زده­ی مذهبی فراهم کردند و از طرفی سودهای کلان و همان ربای یهودی را با متدِ اسلامی از جیب خلق درآوردند و تسهیلات و مبالغ کلانِ انباشته و سرمایه­ی مالی را در خدمتِ سود بردنِ هرچه بیشتر سرمایه­داران و استحکام قدرت رژیم، به­کار بردند…

پس طبیعی­ست که تحریم کانالِ حیاتی بانک­های رژیم، برای پرداخت­های منفعت­طلبانه­اش به دولت­ها خارجی و نفوذی­های خود در منطقه و یا تقویت مالیِ مشی نظامی­اش، برایش شکست بزرگی محسوب می­شود که سعی دارد به هر قیمتی آن را جبران کند، حتی به قیمت بازی تکراریِ«جنگ» یا «بحران سازی» یا «فشار هرچه بیشتر به معیشت خلق».

و بی­کار نخواهد نشست. بنابراین فرودستان باید آگاه باشند که اصرار بر بازار تسلیحات و مشی نظامی و مداخلات سیاسی در کشورهای دیگر توسط رژیم، هرچه بیشتر به وخامت روزافزون وضع اقتصادی کارگران در داخل و صَرفِ هزینه­های هنگفت در دوران اپیدمی به بخش نظامی، به­جای درمان و حفظ جان توده­های ستم دیده می­شود.

وقتی که بخش قابل ملاحظه­ای از امکانات صنعتی و تجاری و منابع مالیِ بخشِ غیر نظامی، به تولید و توزیع و تجارت سلاح و انباشتن ارزش­های مادی­ای که مجموعا به صورت ذخایر استراتژیک می­باشند و نفعی برای معیشت و سلامت فرودستان ندارد، می­شود، از طرفی هم به تقویت نوعی مسابقه­ی تسلیحاتی که هم به تثبیت و نفوذ و بقای جمهوری اسلامی در منطقه منجر می­شود و هم سود سرشاری عاید حاکمیت و همپیمانانش می­کند.

پس کارگران و فرودستان باید در این رقابت بین دول سرمایه­داری، در عینِ نفرت از امریکای امپریالیستی، فریبِ بازیِ تکراریِ رژیم که مقصر تمام جنایت­ها و بی­کفایتی­هایش را دشمنان خارجی می­داند و از این طریق از پاسخگویی در برابر تلف کردن عمر و مال و کار و سلامت خلق ستم دیده ایران می­گذرد، نخورند و با تمام قوا و آگاهی­بخشی به هم­طبقه­ای­های خود، هرچه بیش­تر خود، زنجیر اتحاد علیه رژیم جانی را محکم­تر کنند و با اعتصابات و اعتراضات متشکل و متحد، از حق انسانی خویش بی­هیچ وابستگی به دولت­های سرمایه­داری چونان امریکا، دفاع کرده و برای رسیدن به جامعه­ای برابر، یعنی جامعه­ی سوسیالیستی (که جمهوری اسلامی و هم­پیمانان کنونی­اش چون چین و روسیه و…هیچ نسبتی با آن ندارند) مبارزه نمایند و تا روز سقوط جمهوری سفاک اسلامی، و پیروزی دیکتاتوری کارگری، دست از مبارزه بر ندارند.

فوژان

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Translate »