دستگیریهای  گسترده فعالان مدنی، سیاسی، فرهنگی و زیست محیطی کردستان

طی دو هفته گذشته نزدیک به ۱۰۰ نفر از شهروندان کرد، شامل عده ای از فعالان سیاسی، مدنی، فرهنگی و محیط زیستدر مناطق مختلف ایران دستگیر شده اند .

طبق گزارشات منتشره، بازداشت این شهروندان در شهرهای تهران، کرج، کرمانشاه، سروآباد، کلاترزان، مریوان، سنندج،بانه، سقز، ربط، بوکان، نقده، پیرانشهر  و مهاباد روی داده است.

در آخرین موارد از این بازداشت‌ها، روز شنبه چهارم بهمن ۱۳۹۹ یک شهروند اهل سنندج با نام «سیروان امینی» توسطنهادهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

طی روزهای گذشته هم‌چنین یک شهروند ۲۵ ساله اهل بوکان با نام «سردار محمدپور»، از ساکنان روستای «آلی‌کند» توسط نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی ایران بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است.

سازمان‌های حقوق بشری کردستان می‌گویند بازداشت‌‌های چند روز اول توسط سازمان اطلاعات سپاه ارومیه انجام شده وبعد از آن وزارت اطلاعات هم در شهرهای دیگر، شهروندان کُرد را بازداشت کرده است.

طبق روال معمول این بازداشت ها سرزده و با یورش به منازل و محل کار افراد  توام با ضرب وشتم و تهدید انجام گرفتهاست . رژیم جمهوری اسلامی به افراد بازداشت شده اجازه دسترسی به وکیل نمیدهد، بلکه متهم را ابتدا زیر شکنجهمیبرند و بعد از اعترافات اجباری ممکن است به برخی از آنها اجازه ملاقات با وکیل را بدهند .

اخیرا تعدادی از فعالین مدنی نیز در شهرهای آذربایجان دستگیر شده اند .علاوه براین ، شناسائی و دستگیری فعالانجنبش های اجتماعی و اعتراضی در سایر نقاط ایران نیز افزایش یافته است  و شواهد و قرائن از تشدید سرکوبگری رژیمدر سطح جامعه خبر میدهد .

بازداشتهای گسترده  در کردستان در هفته های اخیر نشان از نگرانی عمیق سردمداران رژیم از تحولات احتمالی در منطقهو ایران دارد.

خلق تحت ستم و استثمار کردستان همچون سایر مناطق ایران  سالهای متمادی است که برای آزادی، برابری و رفع ستمملی مبارزه میکند  و از ابتدائی ترین حقوق انسانی خود محروم است . ما ضمن محکوم نمودن دستگیریهای اخیر فعالینکرد، کارگران و زحمتکشان کردستان و سراسر ایران را به حمایت از خواست ها و مطالبات زحمتکشان کردستان واعتراض به سرکوبگریهای رژیم فرا میخوانیم .

 

سرنگون باد رژیم جمهوری اسلامی  

برقرارباد جمهوری فدراتیو شورائی

زنده باد سوسیالیسم

سازمان  اتحاد فدائیان کمونیست  ششم بهمن ماه ۱۳۹۹

  •  
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Translate »