اتحاد فدائیان کمونیست
کار ، مسکن ، آزادی ، جمهوری فدراتیو شورائی!

تشدید بحران اقتصادی و تعرض ضد انسانی به حقوق و معیشت مهاجرین افغانستان.

کارگران و زحمتکشان ونیروهای مترقی نباید در مقابل این بربریت عریان سکوت کنند!

اخیرا به بهانه کشته شدن دو طلبه آخوند در شهر مشهد و نسبت دادن آن به دو جوان افغان ، تعرض ضد انسانی به جان و مال و زندگی مهاجرین و پناهندگان افغانستان در ایران افزایش یافته است. مطبوعات جیره خوار رژیم با دامن زدن به شونیسم و نژادپرستی زندگی این قشر از کارگران و زحمتکشان مهاجر را با خطرات جدی مواجه نموده اند. در چند روز گذشته شهرداران و مقامات استان­های مختلف بویژه استان­های جنوب با صدور دستور العمل­های ضد انسانی خود نه تنها ورود افغان ها به این شهرها را ممنوع اعلام کرده اند بلکه ازساکنین شهرها خواسته­اند از دادن کار به آنان خودداری بکنند. درهمین رابطه معاون سیاسی و امنیتی استانداری بوشهر گفته است: ” باتوجه به ممنوعیت اتباع بیگانه در شهرهای عسلویه، دیلم و گناره  بکارگیری اتباع افغانستان ازسوی شهروندان بوشهری خلاف است و با متخلفان برخورد می­شود.” وی پا را فراتر گذاشته و برای تحریک مردم علیه مهاجرین و پناهجویان افغان  ادامه میدهد

” باتوجه باینکه  تعدای از اتباع افغانستان وابسته به گروه های داعشی هستند هرگونه مسامحه دراین خصوص مخل آرامش کشور است” در پی چنین اظهارات دروغ وتحریک آمیز و نژادپرستانه ازسوی مقامات رژیم، تصاویر و فیلم ها و گزارشات متعددی از ضرب و شتم و شکنجه مهاجران و پناهجویان افعانستان پخش شد، در فضای مجازی نیز تحرکات گسترده ای علیه مهاجرین و پناهندگان افغانستان درایران براه افتاده است. چند روز پیش نیز نیروهای رژیم در مرز ایران و افغانستان چهار جوان افغان را با شکلیک مستقیم گلوله به قتل رساند.
نگاهی به برخی روزی نامه های کشور دلایل اصلی پشت پرده کمپین ضد انسانی علیه شهروندان افغانستان مقیم ایران را که تحت بدترین شرایط کاری ومعیشتی بدون امنیت شغلی و حقوقی و جانی استثمار می شوند و  محروم ترین و بی حقوق ترین کارگران و زحمتکشان را تشکیل میدهند، روشن میکند. وقتی روزی نامه هائی نظیر سلام  وشرق  زیرتیترهائی نظیر:
” تحمیل فشار مهاجرت افاغنه بر دوش فقرای ایران  توزیع غیرمستقیم یارانه بین افغانستانی‌ها” و یا  تمام فضای سبز منطقه چیتگر دست  افغانها “مهاجرت بدون ضابطه افاغنه به ایران می‌تواند کشور را درگیر کسری بودجه بیشتر کند..” بازار مسکن ایران زیر فشار مهاجران” انحصار بازار برخی مشاغل در دست افغانستانی‌هاست” و یا مینویسند ” پیشروی افغانستانی‌ها در تسخیر بازار کارگران ساختمانی ایران به حدی بوده است که در برخی فنون مانند نمای سنگ رومی، بازار را کامل از دست ایرانی‌ها خارج کرده و اعداد گزافی برای دستمزد خود طلب می‌کردند و کار تا آنجا پیش رفت که کارگران ایرانی شاغل در این زمینه مجبور به تغییر شغل شدند. ”

نشان میدهد که  رژیم  قصد دارد با گسترش سیستماتیک ناسیونالیسم و نژادپرستی، تشدید بحران اقتصادی و گرانی و فقر روزافزون که به اعتراضات گسترده کارگران و زحمتکشان ایران منجر شده است  را به گردن مهاجرین افغانستان بیاندازد .

مهاجر ستیزی و اشاعه نژادپرستی رژیم اسلامی بخشی از سیاستهای همیشگی سرکوب و بگیر و ببندهایش در قبال طبقه کارگر و فعالین جنبش کارگری و دیگر جنبش­های اجتماعی بوده است. دمیدن در شیپور ناسیونالیسم و رفتارهای راسیستی در راستای اعمال این سیاست­های فاسشستی و ضد انسانی  تلاشی رقت انگیز است . نباید اجازه داد که رژیم با فریبکاری و تحریک ، از بخشی از توده های تحت ستم واستثمار و ناآگاه برای اعتقادات راسیستی و ضد کارگری اش بهره برداری کند.

سازمان اتحاد فدائیان کمونیست ضمن محکوم کردن  اقدامات ضد انسانی رژیم ارتجاعی جمهوری اسلامی، توده های مردم ایران و بویژه تشکل­های کارگری، معلمان، زنان و دیگر گروهای پیشرو جامعه  را به دفاع از هم طبقه ای های افعانستانی خود و افشای نیات پشت پرده  سردمداران نظام در تعرضات ضد انسانی به حقوق و معیشت مهاجرین و پناهجویان افغانستان فرا می خواند.

زنده باد همبستگی کارگران و زحمتکشان ایران و افغانستان

سرنگون باد رژیم جمهوری اسلامی

برقرارباد جمهوری فدراتیو شورائی

زنده باد سوسیالیسم

سازمان اتحاد فدائیان کمونیست

22 فروردین 1401

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Translate »