طرح ربودن یا کشتن مادورو در ونزوئلا

70

دستگیری دو رنجر امریکایی و بیش از ۴۰ مزدور نظامی

در شرایط کنونی ونزوئلا تنها کشوری ست در دنیا که در کنار کوبا مورد تهاجمات و عملیات های خرابکارانه ی ایالات متحده امریکا و همپیمانانش قرار گرفته است . در روزهای سوم و چهارم ماه مه دهها کماندو که توسط قایقهای سریع السیر قصد پیاده شدن در سواحل شمالی ونزوئلا را داشتند، دستگیر شدند و هشت نفر از مهاجمین کشته شدند. به اقرار دستگیر شدگان و مصاحبه های ویدئوئی از آنها، این عملیات نافرجام قصد کنترل فرودگاه کاراکاس و ربودن یا کشتن مادورو ، رئیس جمهور ونزوئلا را در دستور کار خود داشت. در میان دستگیر شدگان ۲ رنجر سابق ارتش امریکا که در عراق در عملیات های مختلفی نیز شرکت داشته اند، وجود دارند. یکی از این رنجرها به نام لوک دنمن Luke Denman ارتباطش به آلمان مورد بررسی است. رهبریت این عملیات را شرکت خصوصی شبه نظامی امریکایی Silvercorp در دست داشته . فرمانده ی این شرکت در مصاحبه ای مه در تاریخ ۵ ماه مه با روزنامه ی Washington post  در امریکا داشته با تائید شرکت این نیروی شبهه نظامی در عملیات برای ربودن مادورو ، اسنادی را نیز تحویل این روزنامه داده که دال بر ملاقات وی با GUAIDO  که خود را جانشین مادورو می داند ، میباشد.

فرمانده این شرکت در این مصاحبه اشاره میکند که با GUAIDO در ماه مارس در کاخ سفید معاهده ای را برای این عملیات امضا کرده و روزنامه Washington post  تمامی این قرارداد را هم اکنون انتشار داده است . دستگیرشده گان در ساحل شمالی ونزوئلا در تاریخ ۳ و ۴ ماه مه نیز اعتراف به این قرارداد کرده اند . هدف اصلی این کماندوها ربودن مادورو به ایالات متحده بوده! برنامه ریزی این عملیات و اجرای آن همزمان با مانور نظامی ارتش امریکا که با نام ” پاکسازی و مبارزه با قاچاق مواد مخدر ” در دریای کارائیب صورت میگیرد، شکل گرفته و این عملیات در واقع اتفاقی نیست چرا که این مانور نظامی که از اوایل ماه ماس تاکنون ادامه دارد، هدفی جز اشغال ونزوئلا را ، در صورتیکه این عملیات موفقیت آمیز میشد، ندارد. حضور ارتش امریکا در نزدیکی ونزوئلا و در دریای کارائیب، هدفی جز کمک به دستگیری و ربودن مادورو و انتقال وی به امریکای شمالی ندارد. به گفته رئیس این شرکت خصوصی نظامی، تمامی برنامه ریزی با نیروهای کماندو و شبه نظامی در کلمبیا، همسایه غربی ونزوئلا، طراحی شده بود و امکانات و اجرای عملیات بنابه اطلاعات و پیش بینی های وی بخوبی آماده شده بود .

بنابه گفته وی اجرای این عملیات برای کشتن و یا ربودن مادورو رئیس جمهور ونزوئلا رسمیت قانونی داشته چرا که مخالف مادورو یعنی GUAIDO که خود را جانشین مادورو میداند و ترامپ وی را رئیس جمهور جدید ونزوئلا نامیده است، این قرار داد عملیات را رسما امضا کرده است. اسناد امضا شده و تمامی این قرارداد را روزنامه Washington post   چند روز بعد از مصاحبه، در تاریخ ۸ ماه مه انتشار داده است. طراحی و پیشبرد این عملیات و شروع آن در کلمبیا در پایگاه شبهه نظامیان این کشور تدارک شده بود که تمامی این اسناد و ارتباطات را ونزوئلا بر ملا کرده است. دولت کلمبیا هرگونه شرکت و دخالت در این عملیات را رد کرده است. قابل یاآوری است که کلمبیا رسما از اول ماه مارس در عملیات مانور مشترک ” پاکسازی و مبارزه با قاچاق مواد مخدر ” با ایالت متحده امریکا، در منطقه در حال تحرک است . ناگفته نیست که بخصوص از ماه ژانویه ترامپ، بطور دائم، در مصاحبه های خود، مادورو را متهم به ” قاچاق مواد مخدر ” مینامد.

یکی از کماندوهای امریکایی به نام Luke Denman که سرباز سابق ارتش امریکا بوده و در این عملیات نافرجام در ونزوئلا دستگیر شده، محل سکونتش به آلمان در ایالت بایرن در جنوب این کشور بر می گردد. همسر وی آلمانی بوده و مادر زن وی عضو حزب CSU حزب اتحاد اجتماعیون مسیحی بوده که خود را در چند ماه پیش کاندید برای پارلمان این حزب دست راستی در جنوب ایالت بایرن کرده بود. این حزب در حال حاضر جزو دولت ائتلاف مشترک آلمان بوده و سه وزیر این حزب در دولت آلمان با ائتلاف با سوسیال دمکراتها در حکومت هستند.

گزارش دیگری که به دستمان رسیده! تیراندازی یک مرد مسلح به سفارت کوبا در واشنگتن در نیمه شب ۳ آپریل میباشد. در این حمله بخشی از دیوارهای ساختمان سفارت کوبا اسیب دیده است . مرد ۴۲ ساله ای را پلیس دستگیری کرده . او اقرار کرده است که قصد داشته که در حین خارج شدن سفیر کوبا، وی را به قتل برساند. طبق گزارش وزیر امور خارجه کوبا، این فرد در حین خمله به سفارت، پرچم امریکا را که رو آن TRUMPF2020 نوشته شده بود، در دست داشته و جزو مسیحی های میامی بوده و ملیت کوبایی داشته که از سال ۲۰۰۷ تقاضای پناهندگی در امریکا را کرده است. طبق گزارشات پلیس امریکا وی ناراحتی روانی داشته و چندین با مورد معالجه روانی قرار گرفته است! ترامپ دائما اظهار کرده که حکومت کوبا، مردم را سرکوب میکند و این حکومت غیر قابل تحمل برای مردم کوبا است. ترامپ مدام از حمایت کوبا از حکومت اتوریته دیکتاتوری  مادورو در ونزوئلا نقل میکند .

دولت کوبا با اعتراض شدید خواهان بررسی و تعقیب عاملین حمله به سفارت کوبا در واشینگتن است. اعتراضات رسمی به دولت ترامپ ارائه شده است .

خسرو اسدیان

۱۶ ماه مه ۲۰۲۰

منابع

www.cubadebate.cu_cubainformacion.tv

https://www.telesurenglish.net/

www.granma.cu

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Translate »