فدائیان کمونیست
کار ، مسکن ، آزادی ، جمهوری فدراتیو شورائی!

بیانیه مشترک تشکلهای کارگری، معلمان و بازنشستگان؛ واکسن همگانی و رایگان، خواستی فوری

روز چهارشنبه ۱۹ آذر ماه ۹۹، بیانیه مشترک تشکلهای کارگری، معلمان و بازنشستگان تحت عنوان «واکسن همگانی و رایگان، خواستی فوری و عمومی» منتشر شد.

متن بیانیه مشترک تشکلهای کارگری، معلمان و بازنشستگان:

«واکسن همگانی و رایگان، خواستی فوری و عمومی»

«نزدیک به یک سال پس از شیوع ویروس کرونا و انبوه مصائب بی‌سابقه‌ای که به علت پنهان‌کاری‌ها، تصمیم‌های ضدمردمی در سیاست‌ها و برنامه‌ریزی‌های حکومت، موجب مرگ ده‌ها هزار نفر و تحمیل فقر عمومی بر مردم شد، اینک به یمن تلاش‌های مراکز علمی و پزشکی جهان، واکسن این ویروس مرگ‌بار در مقیاس انبوه تولید و واکسیناسیون عمومی آن در بسیاری از کشورها آغاز شده است.

بیشتر کشورهای درگیر ویروس کرونا با تقبل هزینه و اختصاص بودجه‌های مناسب رسما «رایگان» بودن پروژه پیش‌گیری عمومی را اعلام کرده و برنامه‌ریزی آن را در دستور کار خود قرار داده‌اند.

البته روشن است که دولت‌ها و شرکت‌های سرمایه‌داری همان‌طور که از شیوع بحران کرونا سود جستند، از تولید و توزیع واکسن نیز هدفی جز سود دنبال نخواهند کرد.

حاکمیت در ایران ثروتمند، همان‌طور که از قرائن و شواهد برمی‌آید، پروژه واکسیناسیون همگانی را نیز مانند سایر عرصه‌های خدمات عمومی به عنوان منبعی برای درآمد و بازاری برای کسب سودهای میلیاردی برای رانت‌خواران نزدیک به‌خود در نظر گرفته است.

در مملکتی که هر ساله هزاران میلیارد تومان از بودجه عمومی به نهادها و موسسات  سودجو، بی‌خاصیت و بی‌ربط به زندگی مردم اختصاص داده می‌شود، پرداخت هزینه‌های واکسیناسیون احتمالی از جیب مردم قابل تحمل نخواهد بود.

 با‌ این که مجموعه سیاست‌ها و عملکردهای تاکنونی حکومت و نهادهای وابسته در حوزه سلامت، بهداشت و درمان جامعه، همانند دیگر عرصه‌های زندگی مردم، به ویژه در جریان این همه‌گیری جهانی، ‌منجر به مرگ هزاران انسان و تحمیل مشقت‌بارترین شرایط زندگی به مردم شده است، اما تامین و در دسترس قرار دادن فوری، عمومی و رایگان واکسن کرونا خواست آنی، مبرم و جدی مردم و وظیفه‌ حیاتی حکومت نسبت به عموم ساکنان این سرزمین است.

ثروت، منابع و امکانات تولید شده جامعه که توسط نهادهای حاکم قبضه شده، متعلق به  مردم  زحمت‌کش و حاصل دسترنج آنان است.

بدیهی است که تحمیل و اخذ هرگونه هزینه برای واکسیناسیون، به معنای کوتاهی و قصور حکومت در حفظ سلامت عمومی و ناگزیر تداوم بیماری و کشتار مردم به حساب خواهد آمد که قابل چشم‌پوشی و گذشت نخواهد بود.

امضاء‌کنندگان این بیانیه، بازتاب دهنده خواستی عمومی‌اند [هستند].»

ـ گروه کارگری/ معلمی ۱۹ اسفند

ـ اتحاد سراسری بازنشستگان ایران

ـ گروه اتحاد بازنشستگان

ـ کانون گفتگوی بازنشستگان تامین اجتماعی

ـ اتحاد بازنشستگان ایران

ـ سندیکای نقاشان البرز

ـ شورای بازنشستگان ایران

ـ کمیته پیگیری در راه ایجاد تشکل‌های کارگری

۱۹ آذر ۱۳۹۹

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Translate »