اتحاد فدائیان کمونیست
کار ، مسکن ، آزادی ، جمهوری فدراتیو شورائی!

“نکات امنیتی برای حضور در تظاهرات”

“نکات امنیتی برای حضور در تظاهرات”

حضور فعال و چشمگیر توده ها در تجمعات،اعتراضات و نیز مبارزات خیابانی همواره از موثرترین روشهای انقلابی در جهان بوده است.اما بودجه های کلان نظامی،استفاده از روشهای وحشیانه برای سرکوب و ارعاب تجمع کنندگان،تجهیز یگانهای شورش به انواع امکانات برای خنثی سازی و دفع مردم معترض و نیز مجازات سنگین برای دستگیرشدگان دلایلی هستند که باید قبل،حین و بعد از شرکت کردن در مبارزات خیابانی نکات امنیتی را رعایت کنیم تا ضمن حفظ جان خود و همرزمانمان شانس مبارزه ی بهتر و موثرتر را داشته باشیم.مهمترین نکات حضور در یک مبارزه ی خیابانی را به بهانه ی قیام اخیر خلق ایران با هم بررسی میکنیم:

– قبل از حضور در هرگونه تجمع و اعتراض خیابانی؛موضوع را به یک یا دو تن از اشخاص مورد اطمینانتان اطلاع دهید تا در صورت مفقود شدنتان،از آخرین مکانتان خبر داشته و بتوانند اقدامات لازم را انجام دهند.

-قبل از شرکت در مبارزات خیابانی،اطمینان حاصل کنید با خود تلفن همراه،تبلت و سایر وسایل الکترونیکی نداشته باشید،تا در صورت دستگیر شدنتان،دسترسی به اطلاعات شما سخت تر باشد.

-اگر مبارزه خیابانی ناگهان و بدون برنامه ی قبلی پیش آمد و یا سهوا متوجه شدید با خود موبایل یا تبلت دارید،حتما آنرا در حالت پرواز گذاشته و ترجیحا آنرا خاموش کنید.

-اگر گروهی به خیابان میروید،مسیر تظاهرات،راههای ورود،راههای خروج و چند راه فرعی از جمله کوچه ها را بررسی کرده و به خوبی به خاطر بسپارید تا در صورت محاصره شدن راههای فرار از حلقه ی محاصره را بدانید.

-حتما از ماسک استفاده کنید،شرایط کرونایی استفاده کردن از ماسک را عادی جلوه میدهد،برای حضور در اعتراضات پوشاندن صورت با ماسک اقدامی فوق العاده مهم و موثر است.

– برای شرکت در تظاهرات لباس روزمره ی خود را نپوشید،لباسهای رنگ جیغ(زرد،نارنجی،قرمز)را نیز استفاده نکنید. لباسهای عادی که مدتی است از آن استفاده نکرده اید را بپوشید و تا چند روز بعد از تظاهرات آن ها را نپوشید.

-از کفش اسپرت و ورزشی استفاده کنید،کفشهای رسمی،سرعت و چابکی را به شدت پایین می آورد و با سر و صدایی که ایجاد میکند میتواند باعث شناسایی و دستگیری شود.

-از بردن وسایل غیر ضروری و دست و پاگیر جدا خودداری کنید،به همراه داشتن کیف،کوله و ساک میتواند ضمن پایین آوردن سرعت شما،در شناسایی شما به مامورین کمک کنید.

-قبل از حضور در تظاهرات،از حساب ایمیل خود چه در کامپیوتر چه در موبایل و تبلت خارج شوید.

-قبل از حضور در تظاهرات،از حساب شبکه های مجازی خود(فیسبوک،تلگرام،اینستاگرام،توئیتر،واتساپ و…) چه در کامپیوتر و چه بر روی موبایل و تبلت خارج شوید.

-قبل از هرگونه فعالیت،تاریخچه ی مرور گر خود را هم  بر روی سیستم کامپیوتر هم بر روی موبایل و تبلت پاک کنید.

-هنگامی که در شبکه های مجازی به گفتگوهای حساس با سایر رفقا یا اشخاص مورد اطمینانتان میپردازید بعد از پایان مکالمه حتما صفحه ی گفتگو را حذف کنید و از طرف مقابل نیز بخواهید متقابلا همین کار را انجام دهد.

-قبل از حضور در تظاهرات مطمئن شوید هیچگونه هارد،فلش،رم،سیمکارت،یادداشت حاوی آدرس یا شماره تلفن و کارت ویزیت همراه خود ندارید.

-در طول مسیر مراقب لباس شخصیها باشید،آنها گاهی تنها بین جمعیت حرکت میکنند و به ظاهر کار خاصی نمیکنند،اما بعد از پایان تظاهرات در شناسایی و دستگیری تظاهرا کنندگان به نیروهای امنیتی کمک میکنند.هرگاه احساس کردید کسی بیش از حد به شما نگاه میکند و یا در حال عکس یا فیلمبرداری از چهره ی شماست مانع شوید.

-در طول مسیر،به سوالات دیگران جواب دقیق ندهید،از دادن آدرس،شماره تلفن و یا نام واقعی خود به سایرین جدا خودداری کنید.

– با جمعیت حرکت کنید،تنها و دور از گروه نمانید،دستگیری یک نفر که به تنهایی مشغول مبارزه است به مراتب راحت تر از دستگیری کسی است که با جمعیت همراه است.

-اگر با شخص یا اشخاص دیگری به تظاهرات میروید،مکان قرار را در نزدیکی تجمع تعیین کنید،از ابتدای مسیرتان گروهی حرکت نکنید.از قرار گذاشتن در نزدیکی محل کار یا زندگیتان اکیدا خودداری کنید.

-اگر به ناچار مجبور به استفاده از موبایل شدید،در مکالماتتان به هیچ عنوان نام اشخاص،اماکن و یا سران نظام را نبرید؛سیستم شنود مخابراتی رژیم بعد از گفتن کلمات حساس آغاز به کار میکند.مکالمات را به صورت رمزگذاری شده و به مختصر و کوتاه ترین حد ممکن برسانید.

-به افرادی که وسایل اضافی دارند شک کنید،لباس شخصی ها معمولا از کیفهای دوشی،بیسیم و ایرپاد یا هندزفری استفاده میکنند.

-هنگام تظاهرات،هرگز افرادی که میشناسید را به اسم صدا نزنید.

-اگر به ناچار از موبایل استفاده کردید و مجبور شدید اس ام اس بدهید؛لغات حساس را با فاصله تایپ کنید تا شانس ردیابی و شنود مکالمه را پایین بیاورید:میدان آزادی شلوغه*می د ان آز ادی شل وغه

-اگر نشانه ی خاصی مثل خالکوبی یا جای زخم دارید حتما آنرا بپوشانید،از پیراهن آستین دار استفاده کنید.

-در شب و هنگام تاریکی هوا،از لباسهای تیره استفاده کنید تا هم تشخیصتان برای مامورین سخت باشد و هم در هنگام فرارِ احتمالی راحت تر بتوانید بگریزید.

-در خانه و یا محل زندگیتان هیچ چیز مشکوکی نداشته باشید،تا اگر دستگیر شدید و مامورین برای تفتیش به خانه آمدند چیزی پیدا نکنند.

-اگر در مبارزه ی خیابانی تازه کار هستید و تجربه ی قبلی ندارید،در صفوف اولیه حرکت نکنید،اولین کسی نباشید که به سمت مامورین و یا ماشین های نظامی حمله میکند و گروه را رهبری نکنید،این وظایف را به دوش کسانی بگذارید که سابقه ی بیشتری دارند.

-نحوه ی ساخت و استفاده از بمب و نارنجکهای دستی ساده نظیر کوکتل مولوتف را بیاموزید.

-کمکهای اولیه را در سطح مقدماتی یاد بگیرید،پانسمان،ضدعفونی کردن،جلوگیری از خونریزی و حمل مصدومین میتواند بسیار حیاتی باشد.

-آمادگی بدنی خود را حفظ کنید،اگر به صورت آماتور در تظاهرات شرکت میکنید حداقل چند دقیقه قبل از حضور در خیابان چند حرکت کششی انجام دهید تا در هنگام فرار احتمالی دچار گرفتگی یا کشیدگی عضلات نشوید.

-سنگربندی خیابانی را یاد بگیرید،از سطلهای زباله،لاستیک ماشینها،ماشینهای آتش گرفته،تابلوهای راهنمایی و موارد مشابه کمک بگیرید تا بتوانید خیابانها را ببندید.

-اگر موبایل به همراه دارید،حتما مکان یاب را خاموش کنید.

-برای ارسال فیلم،عکس،اخبار و اطلاعات هرگز از تلگرام و واتساپ نسخه ی غیراصلی استفاده نکنید،پیام رسانهای داخلی را حذف کنید و ترجیحا به جای پروکسی از وی پی ان استفاده کنید.

-در تجمعات هرگز فیلم و عکس سلفی نگیرید.

-اس ام اس ها و تماسهای صوتی اخیر را در موبایلتان پاک کنید.اگر شماره یا اطلاعاتی از سایر افراد در موبایلتان دارید که میتواند امنیت آنها را با خطر روبرو سازد حتما به پاکسازی آن مبادرت ورزید.

-در صورت هجوم نیروهای نظامی،به هر نحوِ ممکن مانع از دستگیریِ سایر اعضای تیم شوید،حلقه های محاصره را بشکنید،از طرفهای گوناگون به سمت ماموران حمله ور شوید و رفقایی که در خطر اند را نجات دهید.

-زمان مناسب برای مبارزه و زمان مناسب برای فرار را تشخیص دهید،از اقدامات هیجانی در زمانی که خطر را حس میکنید بپرهیزید.

-برای مقابله با گاز اشک آور،شربت معده را مقداری آب ولرم ترکیب کرده و اسپری کنید،اگر قادرید روی گاز اشک آوری که تازه انداخته شده را با مخروط های پلاستیکی خیابان یا سطل بپوشانید و یا آنرا به سمت مامورین(با دستکش یا بوسیله ی پا)بیاندازید،انداختن نارنجکها و گلوله های اشک آور در آب و پوشاندن درِ آن نیز میتواند راهگشا باشد.

-سوزاندن لاستیک یا زباله در خیابان میتواند به اکسیده شدن گازهای اشک آور و اسپری ها کمک کند و اثر آنها را به شدت پایین می آورد.

-بعد از تماس اسپری فلفل با صورت،صورت را با آب سرد و بدون مالشِ آن بشویید،از آب گرم استفاده نکنید تا منافذ پوستی بیشتر باز نشود.سرفه کنید و سعی کنید مقداری از آب دهان و بینی تان خارج شود.

-چشمتان را با آب سرد بشویید،از مالیدن چشم خودداری کنید و سریع و مکرر پلک بزنید.اگر از لنز استفاده میکنید حتما آنرا پیش از حضور در تجمع بردارید.

-برای جلوگیری از حرکت موتورسواران و ماشینهای پلیس از گل میخ استفاده کنید برای ساخت  آن روی درب نوشابه چند سوراخ ایجاد کنید و در جهات مختلف به آن میخ وارد کنید تا گل میخ به هر شکل روی زمین افتاد حداقل یک میخ آن رو به بالا بیافتد.از لوله های استوانه ای پلاستیکی،مقوایی یا اسفنج فشرده نیز میتوانید استفاده کنید.تمام گل میخ ها را یک نفر حمل نکند هر نفر حدود ۱۰ تا ۲۰ عدد به همراه داشته باشد.گل میخها را به افرادی بدهید که آمادگی بدنی بالاتری دارند،به افراد آماتور ماموریتهای ساده تر بدهید.

*منتظر قسمتهای بعدی باشید…

زنده باد سوسیالیسم

زنده باد آزادی

زنده باد قیام رادیکال خلقهای ایران

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Translate »